27. listopadu 2017 22:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Důvod vyhoštění polského historika z Ruska? Je to odveta Varšavě, zní z Kremlu

Ruská tajná služba FSB (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská tajná služba FSB (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

MOSKVA/VARŠAVA Rusko vyhostilo polského historika Henryka Glembockého v reakci na říjnové vyhoštění Rusa Dmitrije Karnauchova z Polska. Ve svém prohlášení to v pondělí uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Tajná služba FSB historika zadržela v pátek v Moskvě. Následně mu dala 24 hodin na opuštění Ruska.

„Připomínáme, že 11. října polské úřady na základě absurdních obvinění vyhostily z Polska ruského historika, který tam působil jako vyučující. Opatření přijatá vůči Henryku Glembockému jsou odpovědí na tento nepřátelský akt,“ cituje agentura TASS oznámení Zacharovové.

Karnauchov, který pracuje pro Ruský ústav strategických studií (RISI), podle polských úřadů působil v zemi jako článek hybridní války Moskvy a šířil ruskou propagandu. V Polsku prý mimo jiné vyhledával osoby s proruskými postoji, kterým následně nabízel spolupráci s ruskými univerzitami či jiné aktivity financované tamními institucemi. Šéf RISI Igor Pšeničnikov obvinění proti svému zaměstnanci dříve nazval „absurdními“ a celou záležitost prý považuje za „hon na čarodějnice“.

Polský historik Glembocki se zabývá dějinami polsko-ruských vztahů v 19. a 20. století. V Moskvě pobýval od poloviny listopadu za účelem bádání v ruských archivech a knihovnách.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz