2. listopadu 2017 18:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Clintonová je satan.‘ Jak vypadají reklamy, jimiž mělo Rusko ovlivnit volby v USA

Skupina nazývaná Ježíšova armáda naznačovala, že Clintonovou podporuje Satan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina nazývaná Ježíšova armáda naznačovala, že Clintonovou podporuje Satan. | foto: Facebook

PRAHA Při středečním jednání americká sněmovní komise ukázala některé sponzorované snímky ze sociálních sítí, za něž dle vyšetřovatelů platilo Rusko. Příspěvky proti sobě hnaly fanoušky Clintonové a Trumpa, na opačné strany barikády stavěly policii a etnické komunity, popřípadě útočily přímo na kandidáty prezidentské kampaně.

„Jestli zvítězím, vyhraje Clintonová,“ říká satan na jedné z reklam na sociální síti. „Ne, jestli tomu mohu pomoci!“ reaguje Ježíš, který se s ďáblem přetlačuje. 

„Stiskněte ‚To se mi líbí‘, abyste pomohli Ježíšovi zvítězit.“

I tak vypadaly reklamy, které měly ovlivnit náladu v USA před volbami a rozeštvat mezi sebou různé skupiny, etnika i politické strany. Během středečního zasedání sněmovní zpravodajské komise zákonodárci představili celou plejádu příspěvků ze sociálních sítí, jež měly být zaplacené Ruskem.

Skupina nazývaná Ježíšova armáda naznačovala, že Clintonovou podporuje Satan.

Podle webu deníku The New York Times stála za produkcí obrázků či výzev Agentura pro výzkum internetu, kterou finančně podporuje Kreml. Příspěvky byly následně publikovány na sociálních sítích Instagram a Facebook.

Aktéři napojení na Rusko vytvářeli různorodé účty, jako například Blacktivist (Černí aktivista) a Back the Badge (Podporujte odznak), které naschvál přiživovaly nepřátelskou atmosféru mezi policií a etnickými komunitami. 

„Další hrůzný útok na policii aktivisty ze strany hnutí Black lives matters (Na černých životech záleží - pozn. red.),“ stojí v jednom z příspěvků o údajném zabití příslušníka policejního sboru v Bostonu. Celý incident se však ukázal jako smyšlený. 

Některé stránky podporovaly nenávist vůči hnutí proti policejní brutalitě na...

Některé stránky podporovaly nenávist vůči hnutí proti policejní brutalitě na Afroameričanech.

Ruské facebookové účty však zároveň rozdmýchávaly vášně i na druhé straně - ve zmíněném hnutí Black Lives Matters. „Nikdy nezapomeňte, že skupina Černí panteři, která měla za cíl chránit černé lidi před Ku Klux Klanem, byla americkou vládou postupně odstraněna, zatímco KKK dodnes existuje,“ připomíná pravdivou skutečnost příspěvek skupiny Blacktivist. 

Další stránky podporovaly boj proti rasismu a Ku Klux Klanu.

Další účty se zaměřovaly na sexuální menšiny, jako třeba LGBT United. Skrze facebookovou skupinu podporovali aktéři placení Ruskem Bernieho Sanderse proti Hillary Clintonové. 

Rusové naoko vytvářeli i stránky, které podporovali LGBT komunitu a Bernieho...

Ruskem placené účty nejen že podporovaly protikandidáty Hillary Clintonové, ale také ji přímo napadaly a vyzývaly k jejímu stažení z prezidentského lístku Demokratické strany. „Podepište petici!“ vyzývá příspěvek stránky Amerika Donalda Trumpa.

Ruská reklama měla za cíl vyvolat rozpory mezi Američany.

Hillary Clintonová byla však napadána i přímo. Facebookový příspěvek uvedený níže propagoval akci nazvanou „Pryč s Hillary!“ Clintonová byla prezentovaná jako „spoluautor Obamovy protipolicejní a protiústavní propagandy“.

Pryč s Hillary! Název akce, na kterou zvala jedna z Ruskem sponzorovaných...

Ale nebyla jediná. Ruské stránky svolávaly i akce proti kandidátovi republikánů Donaldu Trumpovi.  

„Lidé se upřímně bojí o svou budoucnost! Rasismus zvítězil, ignorance zvítězila, sexuální útoky zvítězily. Zastavme Trumpa! Zastavme rasismus! Přidejte se k protestu na Union square,“ podněcuje nenávist vůči Trumpovi pozvánka na událost stránky BM.

Reklama však nebyla namířená jen proti Hillary Clintonové, ale také proti...

Podle pravicové televizní stanice Fox News aktéři placení Ruskem například v Texasu svolali protesty zastánců Texasu bez islamizace a podporovatelů muslimů na jedno místo ve stejný čas, což vyvolalo několik bitek.

„Nikdo z nás nemohl vědět, že ruští trollové podporují obě strany konfliktu v ulicích,“ uvedl republikánský senátor Burr během středečního zasedání v Kongresu.

Se senátorem souhlasila i demokratická poslankyně Jackie Speierová. „Ameriko, máme problém,“ uvedla po prezentaci. „Máme zde prakticky nejchytřejší hlavy naší technické komunity a Rusko bylo schopné vaši platformu přetavit na zbraň, jíž nás rozdělila, ošálila a zdiskreditovala naši demokracii.“

Politickou reklamu zadávanou z Ruska mohlo na Facebooku zhlédnout 126 milionů Američanů. V průběhu let 2015 až 2017 mělo podle firmy jít asi o 80 tisíc takových reklamních sdělení, která by se tak dostala ke zhruba polovině oprávněných voličů v USA.

Moskva tato obvinění dlouhodobě odmítá. Souběžně se šetřením v Kongresu probíhá i vyšetřování spolupráce ruských úřadů a členů kampaně Donalda Trumpa. V něm již byli obžalovaní dva členové Trumpova týmu z finančních machinací a spiknutí. 

Make America great again. Přijďte na rally Donalda Trumpa, vyzývala reklama...
Pryč s Hillary! Název akce, na kterou zvala jedna z Ruskem sponzorovaných...
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz