Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Patřím do rodiny Kimů, můj otec byl zavražděn.‘ Syna Kim Čong-nama prý chrání záhadná skupina

Svět

  12:08
SOUL/PRAHA - Do světových médií se ve středu dostalo video, na němž hovoří muž označující se za syna v Malajsii zavražděného Severokorejce Kim Čong-nama, bratra lídra KLDR Kim Čong-una. Je to poprvé, co se některý člen severokorejské vládní rodiny vyjádřil k malajsijské vraždě. Video obestírají otázky ohledně toho, kdo a za jakých okolností jej natočil.

Muž, který o sobě tvrdí, že je Kim Han-sol, syn zavražděného Kim Čong-nama. foto: Youtube

Video se objevilo na YouTube v profilu doposud neznámé skupiny Civilní obrana Cheollima (CCD). Tvrdí, že s pomocí nizozemských, amerických a jihokorejských představitelů vypátrala zranitelné členy Kim Čong-namovy rodiny a drží nad nimi ochranu na blíže nespecifikovaném místě.

KLDR zakázala občanům Malajsie opustit zemi. Kvůli vraždě Kim Čong-nama

Jihokorejská rozvědka NIS potvrdila spekulace, že muž na videu je syn Kim Čong-nama Kim Han-sol. „Je to určitě Kim Han-sol,“ řekl mluvčí NIS agentuře AFP. Další podrobnosti o tom, kde se muž nachází, nebo o skupině CCD, však nechtěl sdělit.

Otec Kim Han-sola byl před měsícem zavražděn na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru. Z činu jsou podezřelé dvě ženy, jež měly použít nebezpečného nervového plynu VX. Za vraždu je podle většiny zdrojů zodpovědný přímo Pchjongjang.

„Jmenuji se Kim Han-sol, jsem z KLDR a patřím do rodiny Kimů,“ říká muž na videu. „Můj otec byl zavražděn před několika dny. V tuto chvíli jsem se svou matkou a sestrou. Jsme velice vděční...,“ sděluje Kim předtím, než je na videu useknut zvuk. Na videu ukazuje také svůj diplomatický severokorejský pas, ale přesné údaje jsou záměrně digitálně skryty. Na konci videa se ještě vrací zvuk, když muž říká: „Doufáme, že vše dobře dopadne.“

Záhadné okolnosti vzniku videa

Není jasné, kdy a kde přesně zveřejněné video vzniklo, ani proč jsou některé pasáže vystřiženy - v těchto momentech autoři videa překryli mužova ústa, aby nebylo možné odečíst slova ze rtů. Jednadvacetiletý Han-sol podle dostupných informací absolvoval studia v pařížském prestižním ústavu Sciences Po a se svými rodiči žil na čínském území v Macau. Po smrti svého otce ale spolu s matkou a sestrou zmizel.

Kvůli svému pokrevnímu příbuzenství se současným lídrem KLDR Kim Čong-unem může být mladík viděn jako jeho rival. Mohl by ale pomoci definitivně identifikovat tělo zemřelého v Malajsii. Tamní policie doposud čeká na vzorek DNA blízkého příbuzného.

Vietnamka Doan Thi Huong podezřelá z vraždy Kim Čong-nama, bratra...
Bratři Kimové. Vlevo Kim Čong-un, vpravo Kim Čong-Nam.

Organizace CCD tvrdí, že jejím cílem je ochrana Kim Čong-namovy rodiny. „Minulý měsíc jsme odpověděli na žádost rodiny Kim Čong-nama o ochranu. Pomohli jsme je rychle přemístit do bezpečí,“ stojí v profilu CCD. Tvrdí také, že s podobnými záležitostmi už má zkušenosti z minulosti. Více konkrétních informací v této záležitosti však nechce kvůli bezpečí rodiny zveřejňovat.

Skupina děkuje Nizozemsku, Číně, USA a čtvrté tajné vládě za humanitární podporu, která umožnila ochranu uskutečnit. Cheollima je čínský mytický okřídlený kůň. CCD podle AFP používá jihokorejský přepis jeho názvu. Některé texty v korejštině podle oslovených specialistů ale vypadají, jako by byly přeloženy z angličtiny. Zběh z KLDR Kim Sung-Min, který v Jižní Koreji provozuje rádio proti Pchjongjangu, podle toho předpokládá, že je skupina napojena na aktivisty z USA.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat