9. srpna 2017 9:32, aktualizováno  21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na pařížském předměstí najelo auto do vojáků. Policie útočníka zatkla severně od Paříže

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 45Diskuse
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Na pařížském předměstí ve středu řidič osobního auta najel do skupiny vojáků. Šest z nich utrpělo zranění, z toho tři vážná. Pachatel, kterým je zřejmě alžírský přistěhovalec ve věku kolem 37 let, z místa činu ujel. Odpoledne jej ale zadržely bezpečnostní síly na dálnici severně od metropole. Motiv útoku zatím není jasný, úřady ho ale vyšetřují jako teroristický čin.

Incident se stal v Levallois-Perret, kde je kromě kasáren také ústředí zpravodajské služby DGSI. Tmavé vozidlo s jednou osobou uvnitř čekalo podle svědků ve slepé ulici u kasáren a řidič vyjel v okamžiku, kdy se před budovou střídaly směny. Útok byl tak rychlý, že vojáci ani nestihli zareagovat, takže na řidiče nestříleli.

Následovala rozsáhlá pátrací akce, která podle premiéra Édouarda Philippea skončila na dálnici A16, kde hledaný vůz bezpečnostní složky zastavily pomocí střelby. Řidič se jim snažil uprchnout, strážci zákona jej ale pak zasáhli několika střelami. Muž byl s těžkým zraněním převezen do nemocnice, v ohrožení života ale není.

Úřady označily jeho čin za předem promyšlený. Vyšetřování převzal protiteroristický odbor pařížské prokuratury. Muž měl povolení k pobytu, ale podle všeho byl v evidenci policie kvůli převaděčství.

Zranění vojáci jsou v péči lékařů vojenských nemocnic, většinou utrpěli zlomeniny. Účastnili se bezpečnostní operace Sentinelle, kterou Francie zahájila v reakci na teroristické útoky v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015. Od té doby si útoky ve Francii vyžádaly 239 obětí, od poloviny loňského roku cílí hlavně na příslušníky bezpečnostních složek.

Letos v únoru napadli útočníci vojáky před pařížským muzeem Louvre, v dubnu byl pak na třídě Champs-Élysées zastřelen policista. V červnu se zabil útočník, který svým vozidlem najel do policejní dodávky.

Úřady zahájily pátrání po vozidle.
Po incidentu je šest vojáků zraněných

Ministr vnitra Gérard Collomb uvedl, že šlo už o šestý útok na jednotky operace Sentinelle. Podle něho to dokazuje, že Francie potřebuje tvrdší protiteroristická legislativní opatření.

V rámci této operace je ve Francii v pohotovosti 7000 členů ozbrojených složek, polovina z nich je rozmístěna v Paříži. Terčem útoků se stali již v únoru 2015 v Nice, v dubnu 2015 a letos v březnu na pařížském letišti Orly. Sentinelle je ve Francii předmětem mnoha politických debat a prezident Emmanuel Macron v červenci oznámil, že operaci přezkoumá v zájmu zvýšení efektivity.

Útoků na policisty ve francii přibývá

8. ledna 2015 - Na pařížském jižním předměstí Montrouge došlo k přestřelce mezi městskou policí a mužem afrického původu, radikálním islamistou Amedym Coulibalym, který tam zabil policistku. Coulibaly, jenž se později ukázal být blízký bratrům Kouachiovým, kteří o den dříve vraždili v sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo, vtrhl 9. ledna do obchodu s košer potravinami v Porte de Vincennes na východě Paříže a postřílel čtyři lidi. Policie Coulibalyho, který držel rukojmí, později zabila.

3. února 2015 - Muž, který byl identifikován jako Moussa Coulibaly, v jihofrancouzském městě Nice zranil nožem tři vojáky, kteří v rámci protiteroristických opatření hlídkovali před centrem místní židovské obce. Pachatel byl zatčen.

13. června 2016 - V obci Magnanville západně od Paříže francouzský radikál Larossi Abballa zabil 42letého policejního velitele Jeana-Baptistea Salvainga, když ho ve jménu IS několikrát bodl nožem do břicha před jeho domem. Pak se útočník zabarikádoval v policistově domě a držel jako rukojmí jeho 36letou partnerku Jessiku Schneiderovou a jejich syna. Ženu, která také pracovala u policie, poté podřízl. Útočníka zabila a chlapce zachránila zásahová jednotka.

3. února 2017 - Za pokřiku Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký) u pařížského muzea Louvre zaútočil muž mačetou na dva vojáky, kteří na místě hlídkovali. Jeden ze členů hlídky na něho několikrát vystřelil a těžce ho zranil. Podle vyšetřovatelů byl útočník Abdalláh Hamamí z Egypta, který byl ve Francii teprve týden.

18. března 2017 - Ziyed Ben Belgacem, který byl v roce 2009 odsouzen za obchod s drogami, se pokusil na pařížském letišti Orly vzít zbraň člence vojenské hlídky. Podle prokurátora přitom na vojáky křičel, že přišel "zemřít pro Alláha". Policie ho zastřelila.

20. dubna 2017 - Na Champs-Élysées tři dny před prezidentskými volbami islámský radikál zastřelil policistu. Sedmatřicetiletý Xavier Jugelé s kolegy střežil sídlo tureckého kulturního střediska a v okamžiku útoku seděl s dalšími policisty ve voze. Útočníkem, který ho střelil do hlavy, byl devětatřicetiletý Karim Cheurfi. Kromě Jugelého utrpěli při atentátu zranění dva další policisté a německá turistka. Následně byl útočník zastřelen. K činu se přihlásil IS. Pachatel byl dříve odsouzen k 15 letům vězení za předchozí útok proti policistovi.

6. června 2017 - Policie u pařížské katedrály Notre-Dame postřelila muže, který na jednoho z hlídkujících strážců zaútočil kladivem. Muž při útoku křičel "to je za Sýrii" a měl u sebe i kuchyňské nože. Útočníkem byl čtyřicetiletý rodák z Alžírska Faríd Ikkan, který byl obžalován z pokusu o vraždu a spolčování se s teroristy. Podle prokurátora šlo o intelektuála úspěšného ve své profesi, který jednal pod vlivem propagandy IS.

19. června 2017 - Muž, který byl podle agentur v evidenci úřadů jako islámský radikál, naboural autem do policejní dodávky na pařížské třídě Champs-Élysées. Jeho vozidlo začalo na místě hořet a útočník zahynul. Policie v autě našla automatickou pušku s množstvím nábojů, roznětku a plynovou bombu, která požár způsobila. Útočník byl identifikován jako 31letý francouzský občan Adam Dzaziri, který si zbraně pořídil jako sportovní střelec. Policie poté zatkla jeho bývalou manželku, bratra, švagrovou i otce; podle médií Djaziriho rodina sympatizuje s hnutím salafistů, tedy islámských fundamentalistů.

5. srpna 2017 - V Paříži byl zatčen muž, který u bezpečnostních kontrol před Eiffelovou věží vytáhl nůž a křičel Alláhu akbar. Ve vazbě se přiznal, že chtěl spáchat atentát na jednoho z vojáků a že byl ve spojení s členem IS. Incident si nevyžádal žádné zraněné.

9. srpna 2017 - Šest francouzských vojáků utrpělo zranění, když v pařížské čtvrti Levallois-Perret najelo auto do hlídky zapojené do protiteroristické operace. Prefektura označila čin, po kterém jsou tři vojáci ve vážném stavu, za "předem promyšlený". Řidič z místa činu ujel a policie po něm pátrá. Vyšetřování převzal protiteroristický odbor pařížské prokuratury.

ČTK, Lidovky.cz
  • 45Diskuse

Najdete na Lidovky.cz