Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Náboj dosud klidným britským volbám dodala potyčka novinářů před hlasovací místností

Potyčka novinářů před hlasovací místností při britských volbách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potyčka novinářů před hlasovací místností při britských volbách. | foto: Youtube

LONDÝN/PRAHA Volební ráno a dopoledne proběhlo v Británii pokojně. Neohrozila je žádná nepředvídatelná ani zlověstná událost. Pozornost sociálních sítí ale přilákal incident u jedné z volebních místností, kde se do potyčky dostali čekající novináři. Vše zachytili na video pracovníci deníku The Guardian.

Když se lídr britské strany Liberální demokraté Tim Farron vydal volit ve svém obvodu Westmoreland a Lonsdale, netušil jaké pozdvižení způsobí. Fotografové a kameramani, kteří dostali zprávu o jeho příjezdu, se snažili zaujmout co nejlepší pozici. Vyústilo to v potyčku, která neunikla pozornosti sociálních sítí.

Na videozáběrech je patrné, že jeden z fotografů se chce dostat do popředí, ale je odtlačen na stranu. Nenechá si to ale líbit a vrací se zpět. Jenže další odstrčení se mu stává osudným, ztrácí rovnováhu a poroučí se k zemi.

Několik sekund poté přichází k volební místnosti Farron a vyvolává tak nový boj o místo v popředí. „Radši půjdu tudy,“ říká podle serveru Metro lídr Liberálních demokratů, obrací se na druhou stranu a tak lítý boj o nejlepší záběr vychází pro novináře vniveč.

S ohledem na nedávné teroristické útoky dohlíží na volby zvýšené množství policistů, žádné incidenty však zatím nejsou hlášeny.

Obyvatelé Británie ve čtvrtek vyrazili k předčasným parlamentním volbám, které mohou na dlouhá léta určit podobu vztahů jejich země s Evropskou unií. Zatímco pro řadu z nich je hlavním tématem právě brexit, pro jiné jsou prioritou otázky daní či zdravotních a sociálních služeb. Průzkumy favorizují konzervativce premiérky Theresy Mayové, opoziční labouristé vedení Jeremym Corbynem se na ně však v závěru kampaně dotahovali.

Podle údajů několika volebních komisí v centru Londýna kolem 15:00 SELČ, tedy sedm hodin po otevření volebních místností a osm hodin před jejich uzavřením, byla účast mírně nadprůměrná.

Své hlasy už dopoledne odevzdali vůdci nejsilnějších stran, kteří ještě do pozdních středečních hodin objížděli poslední mítinky a přesvědčovali nerozhodnuté. Mayová volila v doprovodu manžela v hrabství Berkshire na jihovýchodě Anglie, Corbyn na severu Londýna. Vůdkyně skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová vhodila obálku se svým hlasem do urny v Glasgowě.

Jeremy Corbyn v den voleb.
Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová odvolila v doprovodu manžela v...

Mayová v poslední výzvě adresované voličům prostřednictvím sociálních sítí hovořila o „silné ekonomice a nejlepší možné dohodě o brexitu“. Konzervativci slibují investice do bydlení, omezení imigrace či vyrovnaný rozpočet. Corbyn naopak lákal na zlepšení podfinancované zdravotní péče, zlevnění či zrušení školného a na štědřejší sociální dávky.

S ohledem na nedávné teroristické útoky byla před volbami tématem i bezpečnost, která však podle expertů výsledek příliš neovlivní. Zvýšená policejní pohotovost se nijak zvláště neprojevuje ani v ulicích londýnského centra. Před volebními místnostmi nejsou policisté vůbec a při cestě mezi nimi jsou k zahlédnutí spíše výjimečně, většinou poblíž vládních budov na třídě Whitehall. Žádné výraznější incidenty hlášeny nejsou.

Zatímco v Londýně je zataženo s občasnými přeháňkami, na západě Británie prší více, což podle některých médií může nepříznivě ovlivnit účast. Podle odborníků oslovených před volbami BBC však v historii neexistují prokazatelné souvislosti mezi počasím a volební účastí.

Volební místnosti se uzavřou ve 22:00 místního času (hodinu před půlnocí SELČ), ihned poté budou zveřejněny první odhady výsledků.

,
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Otestováno: Přečtěte si recenze na dětské mycí a koupací gely od JOHNSON’S®
Otestováno: Přečtěte si recenze na dětské mycí a koupací gely od JOHNSON’S®

Čtyřicet testerek vyzkoušelo dva kousky od JOHNSON’S®, a to sprchový a koupelový gel Pure protect a bublinkovou koupel a mycí gel 2v1. Co na ně...