14. dubna 2019 11:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

,Nacisté si také prosazovali své zákony.‘ Americké úřady chtějí deportovat dítě bez matky

Tijuana má podle něj s přijetím značného počtu migrantů velké problémy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tijuana má podle něj s přijetím značného počtu migrantů velké problémy. | foto: Reuters

Houston Pro matku se dvěma dcerami se jejich domov v Salvadoru stal neobyvatelným. Kvůli útokům gangů, vyhrožování smrtí a celkově nízké životní úrovni na hranici chudoby, se matka Dora Alvaradová rozhodla odcestovat do USA. Na imigračním úřadě se však ukázalo, že jedenáctiletá dcera povolení k pobytu nedostala, a čelí tak deportaci, napsal server Huston Chronicle.

Rodina překročila jižní hranice Spojených států minulý rok v říjnu, kdy jako důvod uvedla strach z návratu do jejich rodného Salvadoru. V těchto oblastech není výjimkou únos nebo dokonce vražda podporovaná místními gangy.

Při vyřizování pobytových povolení přišel dopis v angličtině, tedy v jazyce, kterým Dora Alvaradová nemluví. Nejdůležitější informací, kterou sdělil tlumočník bylo odmítnutí povolení pobytu pro její jedenáctiletou dceru. Případ se navíc posunul až na polovinu března z důvodu takzvaného shutdownu, kdy vládní instituce dočasně nefungovaly kvůli rozpočtovému provizóriu.

12.dubna 2019 v 14:05, příspěvek archivován: 14.dubna 2019 v 12:10

Yep. The Nazi’s enforced their laws as well. You don’t separate children from their families! Ever! You’d have to kill me to take my child from me simply because I was trying to get them to a better place for a better tomorrow. I am glad to be on the right side of history.

Oficiálním důvodem k deportaci mladší dcery je její nepřítomnost u soudu, kde její matka vyjednávala povolení k pobytu. Chyba bude pravděpodobně na straně překladatele, který uvedl jen starší dceru, zatímco druhá nebyla přítomna.

Proces deportace dětí není příliš častý, většinou se jedná spíše o mladší jedince, kteří se do země dostanou sami. Kauza malé Laury proto přirozeně vyvolala rozruch, který podnítil smršť příspěvků na sociálních sítích. Šéf houstonské policie na Twitteru reagoval příspěvkem o podobnosti s nacisty. „Nacisté si také prosazovali své zákony. Neoddělujeme děti od jejich rodin! Nikdy!“ stálo na začátku tweetu.

Zastupující právnička Silvia Minitz uvedla, že se pokusí znovuotevřít tento případ. Zcela klíčovým by mohlo být uvalení viny na imigrační úřad, který dezinterpretoval žádost o pobyt celkem tří osob.

13.dubna 2019 v 18:59, příspěvek archivován: 14.dubna 2019 v 12:06

"Eleven-year-old ordered deported without her family." Deporting children, turning our backs on those seeking asylum and refuge, separating infants from parents. Stains on this country, on our conscience. We've lost our way. Enough. https://t.co/Sb5hQd9BnI

„Tato chyba imigračního úřadu uvrhla rodinu do vážného ohrožení,“ sdělila Minitz. „Jestli se nám nepodaří prosadit vinu, jedenáctiletá dívka bude sama deportována do nebezpečné země, ze které měla s matkou a starší sestrou prchnout.“

Houstonská imigrační právnička Ruby L. Powersová uvedla, že dobrovolná zástupkyně Minitz má přibližně 30 dnů k znovuotevření Lauřina případu. Sama přiznala, že imigrační systém se stává velice chaotickým, „Někteří klienti dokonce dostávají špatná data k obhájení pobytu u soudu a horší případy vedou až k možnostem deportace.“ dodala.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz