Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nad Atlantikem se poprvé po půl století objevilo 5 tropických bouří najednou. Jedna z nich nyní udeřila na USA

Nad Atlantickým oceánem se na začátku tohoto týdne vyskytovalo najednou hned 5... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nad Atlantickým oceánem se na začátku tohoto týdne vyskytovalo najednou hned 5... | foto: Reprofoto/Twitter: ABC News

Praha Nad Atlantickým oceánem se na začátku tohoto týdne vyskytovalo najednou hned 5 tropických cyklón. Jedná se o atmosférické útvary v podobě mohutných vírů s charakteristickým okem uprostřed. Naposledy taková situace nastala před téměř 50 lety. Dva hurikány mají zasáhnout obydlené oblasti v USA a na Bermudách. Čekají se záplavy, silný vítr a s tím spojené evakuace, píše americký server ABC News.

Jedna z bouří, cyklóna pojmenovaná Sally, zesílila v pondělí z tropické bouře na hurikán druhého stupně. Ve středu zasáhne americké státy Alabama a Florida, kde se očekávají rozsáhlé záplavy. Okolo 12:30 středoevropského času oko hurikánu Sally dorazilo k pobřeží Alabamy, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány. Registruje vítr o rychlosti až 165 kilometrů v hodině. Bouře v posledních dnech postupovala velmi pomalu, což by v konečném důsledku mohlo záplavy ještě zhoršit. 

Bouře Sally, která se blíží k pobřeží na jihu Spojených států, už je...
Přípravy na příchod hurikánu Sally.

Severní část bouřkového systému začala pobřežní komunity bičovat už několik hodin před hlášením o kontaktu s pevninou. Podle agentury AP silný vítr v oblasti ničil stromy či dopravní značky, hlášen je i prudký déšť a vzedmutí hladiny moře. Na Floridě, v Alabamě a Louisianě už přišlo o dodávky elektřiny více než 300 000 zákazníků.  Na některých místech by údajně mohlo spadnout až 70 centimetrů vody. „Tohle je životu nebezpečná situace. Ihned se přesuňte do výše položených míst!!“ varovala na Twitteru pobočka americké Národní meteorologické služby (NWS) ve městě Mobile v Alabamě.

Kvůli pomalému pohybu je Sally přirovnávána k hurikánu Harvey, který v roce 2017 na jih USA přinesl rekordní srážky a zanechal pod vodou texaský Houston. Pro americké pobřeží Mexického zálivu jde záro

Sally není jediná, hrozí další 4 cyklóny

Dalším hurikánem je Paulette, která se žene na Bermudské ostrovy. Zdejší úřady uzavřely kvůli obavám ze silných větrů již v neděli mezinárodní letiště L.F. Wade, v pondělí a úterý následovaly i vládní budovy. Zatím nejvyšší zaznamenaná rychlost hurikánu byla 130 km za hodinu, místní správa zpřístupnila hned několik evakuačních bunkrů.

Americké Národní středisko pro hurikány registruje ještě tropické bouře Teddy a Vicky a tropickou depresi René. Tropická deprese je stádium cyklóny, které ještě nemá vyvinuto oko a typické spirálovité uspořádání silnější bouře.

Teddy se aktuálně nachází stovky kilometrů na východ od souostroví Malé Antily. Podle nejnovějších informací by živel měl být klasifikován jako hurikán, protože dle odhadů by mohl ve čtvrtek zesílit až na čtvrtý stupeň.

Naposledy pět aktivních tropických cyklón řádilo nad Atlantikem v roce 1971. Jde o jediný předešlý moment, kdy od začátku měření a sběru dat tato situace nastala.

Období hurikánů v roce 2020 v oblasti Atlantského oceánu je dle amerického střediska extrémně čilé. Když byla bouře Vicky jako 20. v pořadí pojmenována, šlo o nejdříve pojmenovanou dvacátou bouři v historii vůbec. Pro srovnání: dosavadní nejdřívější jmenovaní dvacáté bouře sezóny přišlo v roce 2005, a to až 5. října.

Ve výběru jmen pro atlantské tropické cyklóny zbývá už jen jediné - Wilfred. Jelikož je bouří očekáváno nejméně 25, budou dále dle úzu pojmenovávány na základě řecké abecedy. Jména stanovuje Světová meteorologická organizace spadající pod OSN a to jak pro Atlantik, tak Pacifik.

Děje se tak od roku 1953, předtím byly bouře pojmenovávány pouze rokem a pořadím, tedy například „Pátá bouře 1948“. To se ale prokázalo jako neefektivní. Do roku 1979 byla všechna jména atlantských bouří ženská, poté již obou rodů. Po užití se jméno znovu vrátí po 6 letech, pokud ale způsobí hurikán nebývalé škody, jeho pojmenování je z nabídky vyřazeno trvale. K tomu zřejmě směřuje například hurikán Dorian, který zasáhl USA v roce 2019.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!