Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tchaj-wan nechce být součástí Číny. Ostrov podle prezidentky nepřijme princip jedné země, dvou systémů

Znovuzvolená tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znovuzvolená tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. | foto: ČTK

TCHAJ-PEJ Tchaj-wan nemůže souhlasit s tím, aby se stal součástí Číny podle jejího modelu jedna země, dva systémy. Prohlásila to podle agentury Reuters znovuzvolená tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, která ve středu složila přísahu k druhému funkčnímu období. V projevu Cchaj prohlásila, že odmítá čínské nároky na svrchovanost nad ostrovní zemí, kterou Peking považuje za svou vzbouřenou provincii, vyzvala ale k rozhovorům o tom, jak by obě strany vedle sebe mohly žít.

„Obě strany mají povinnost najít cestu, jak dlouhodobě vedle sebe žít a jak zabránit vystupňování nepřátelství a neshod,“ řekla Cchaj. 

„Chci zopakovat slova mír, rovnoprávnost, demokracie a dialog. Nepřijmeme pekingskými úřady používaný princip jedné země, dvou systémů, což by snížilo význam Tchaj-wanu a podkopalo status quo na obou stranách průlivu. Za tím si pevně stojíme,“ dodala.

Čínský Úřad pro záležitosti Tchaj-wanu na projev prezidentky reagoval ubezpečením, že Peking se bude dále držet modelu „jedna země, dva systémy“ a „neposkytne Tchaj-wanu prostor pro jeho úsilí o nezávislost a separatistické aktivity“. „Máme pevnou vůli, plnou sebedůvěru a dostatečné schopnosti potřebné k tomu, abychom ubránili suverenitu a územní integritu,“ sdělil dále úřad.

Politiku jedné země, dvou systémů používá Peking v případě někdejší britské kolonie Hongkongu, což této zvláštní správní oblasti zaručuje vysokou míru autonomie a práv. Kritici dění v Hongkongu nicméně poukazují na to, že Peking se snaží tyto výsady omezit.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Cchaj po lednovém znovuzvolení řekla, že Tchaj-wan nepotřebuje vyhlašovat nezávislost, protože už je nezávislou zemí s názvem Čínská republika, Tchaj-wan, který nestojí být součástí Čínské lidové republiky.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...