Teroristický útok v Berlíně

Sledujte živě

23:01
Vážení čtenáři. Pro dnešek končíme online reportáž z dění po útoku v Berlíně. Děkujeme za pozornost.
22:09
Komando německé policie podle Weltu provedlo razie ve dvou berlínských bytech, podezřelého Tunisana Amriho se mu zde ale objevit nepodařilo. Při zátahu policisté přemohli blíže neupřesněného muže, kterým ale nebyl Amri. Die Welt podrobnosti k akci neuvedl. Policie dnes chystala rozsáhlý zásah na ubytovně v Emmerichu v Severním Porýní-Vestfálsku, kde Tunisan bydlel. Zásah byl ale odložen kvůli nesrovnalostem. Podle médií byly důvodem odkladu gramatické chyby v rozhodnutí o razii, kvůli nimž byl dokument neplatný.
21:53
Sourozenci Tunisana Anise Amriho, kterého němečtí vyšetřovatelé podezírají z pondělního útoku v Berlíně, nevěří v jeho vinu. Informovala o tom agentura AFP, která hovořila s Amriho bratrem a sestrou, oba se vyslovili proti terorismu. "Když jsem fotku svého bratra uviděl v médiích, nemohl jsem uvěřit vlastním očím," řekl Amriův bratr Abdal Kádir. "Nemůžu uvěřit, že ten čin spáchal on," dodal s tím, že pokud by se přece jen v rozporu s jeho očekáváním prokázalo, že za masakr na berlínském vánočním trhu je odpovědný jeho 24letý bratr, pak si zaslouží jakýkoli trest. "Nikdy jsme neměli pocit, že je něco špatně," řekla Amriho sestra Nadžúa. "Byli jsme v kontaktu přes facebook, vždy se usmíval a byl šťastný," uvedla.
21:18
21:03
21:00
Budoucí americký prezident Donald Trump označil pondělní teroristický čin v Berlíně útokem proti lidství. Informovala o tom agentura Reuters. Již v pondělí obvinil z atentátu islámské teroristy, kteří podle něj ve jménu světového džihádu bez ustání masakrují křesťany. “Je to útok na lidskost, který musí být zastaven," řekl dnes Trump novinářům. "To, co se děje, je hanebné," dodal s tím, že s dosluhujícím prezidentem Barackem Obamou od útoku v Berlíně nehovořil. Trump bezprostředně po útoku ještě dřív než německá média spojil čin s islamistickými teroristy. Útok odsoudil i Obama, učinil tak ještě v pondělí. V úterý pak telefonicky kondoloval německé kancléřce Angele Merkelové, zároveň popřál zraněným brzké uzdravení.
20:49
Německá policie před sídlem CDU v Berlíně. Právě zde začal protest příznivců hnutí Identitarian.
Německá policie stojí před sídlem CDU v Berlíně po začátku protestu příznivců hnutí Identitarian. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
19:05
„Merkelová musí jít,“ stojí na plakátech na demonstraci v Berlíně.
Lidé drží plakát „Merkelová musí jít“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
18:51
Lidé drží transparenty s logem krajně pravicové Identitarian movement během demonstrace proti migrační politice německé kancléřky Merkelové.
Lidé drží transparenty s logem krajně pravicové Identitarian movement během demonstrace proti migrační politice německé kancléřky Merkelové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
18:39
Lidé protestují proti pravicové straně Alternativa pro Německo (AFD) před kancléřstvím v Berlíně.
Lidé protestují proti anti-imigrační straně Alternativa pro Německo (AFD) před kancléřstvím v Berlíně. 

Lidé protestují proti stranické alternativa anti-imigrační pro Německo (AFD) demonstraci před kancléřství v Berlíně, Německo, 21. prosince 2016, poté, co nákladní auto orat davem na vánočním trhu v captial v pondělí večer. REUTERS / Hannibal Hanschke | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
18:10
Zvýšená bezpečnostní opatření v Česku potrvají minimálně do 2. ledna, řekl ministr vnitra Chovanec. Po celé zemi jsou hlídky posílené o 500 policistů.
18:04
Ministr vnitra Milan Chovanec kontroloval 21. prosince bezpečnost na pražských vánočních trzích.
Ministr vnitra Milan Chovanec kontroloval 21. prosince bezpečnost na pražských vánočních trzích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
17:48
Německo nabízí odměnu v přepočtu 2,7 milionu korun za informace, které povedou k dopadení Tunisana podezřelého z pondělního útoku v Berlíně. Po Tunisanovi, který je identifikován jako 24letý Anis Amri, zahájil Spolkový kriminální úřad (BKA) formálně veřejné pátrání. V dokumentu se uvádí, že Amri je průměrného vzrůstu a má průměrnou váhu. Oči má hnědé a vlasy černé.
17:39
Tunisana Německo podle informací agentury AP hledá eurozatykačem pod jménem Anis Amri. Dokument uvádí, že používal šest identit a uváděl tři národnosti, vedle té tuniské to byla ještě egyptská a libanonská. Eurozatykač uvádí, že muž může být ozbrojený a nebezpečný.
Hledaný útočník Anis Amri, na kterého je vyhlášeno veřejné pátraní, používal údajně šest identit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
17:17
Britský ministr zahraničí Boris Johnson podepisuje na německém velvyslanectví v Londýně kondolenční knihu obětí útoku.
Britský ministr zahraničí Boris Johnson podepisuje kondolenční knihu obětí útoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
16:45
Německo zvýší bezpečnostní opatření během letošních silvestrovských oslav. Uvedl to dnes ministr vnitra Thomas de Maiziére. Berlínský primátor Michael Müller vyzval občany, aby se nepoddávali strachu, zároveň ale byli obezřetní.
16:38
Policie umísťuje betonové tvárnice u vchodu do vánočního trhu v Berlíně.
Policie umísťuje betonové tvárnice u vchodu do vánočního trhu v Berlíně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
16:33
Média během dne informovala o tom, že Tunisan měl vazby na islamisty. Ministr vnitra spolkové země Jäger upřesnil, že muže bezpečnostní složky podezřívaly z přípravy závažného činu, který by ohrozil bezpečnost země.
16:20
Německé úřady registrují 549 islamistů, kteří mohou představovat vážné nebezpečí, uvedl dnes mluvčí ministerstva vnitra Johannes Dimroth. Dvacet dalších takových extremistů je pravicových, pět levicových. Německá vláda chce nebezpečné a již odsouzené islamisty sledovat pomocí elektronických náramků, které budou mít na nohou, uvedl deník Die Welt.
16:15
Tunisan, který je podezřelý z pondělního vražedného útoku v Berlíně, žil od února v německé metropoli, nedávno ale krátce navštívil Severní Porýní-Vestfálsko. Dnes to na tiskové konferenci v Düsseldorfu prohlásil ministr vnitra této západní spolkové země Ralf Jäger. O Tunisanovi také řekl, že očividně používal vícero identit a že byl vysoce mobilní, neboť se často pohyboval po celém Německu.

Co už víme

  • Podezřelého Pákistánce berlínská policie v úterý večer propustila. Novým podezřelým je Tunisan ze Severního Porýní-Vestfálska. Policie vypsala odměnu za informace, které povedou k jeho dopadení.
  • Nejméně 12 mrtvých a 30 vážně zraněných si vyžádal v pondělí večer útok kamionem na vánoční trh v centru Berlína.
  • Podle německé kancléřky Angely Merkelové a dalších činitelů je na základě dosavadních informací nutné vycházet z toho, že šlo o teroristický čin. K útoku se přihlásil Islámský stát.
  • Během vyšetřování, které vede nejvyšší státní zastupitelství a Spolkový kriminální úřad (BKA), se zjistilo, že kamion použitý k útoku patřil polské dopravní společnosti, pachatel řidiče zavraždil. Podle poznatků pitvy se v kabině kamionu patrně strhla rvačka, polský řidič zřejmě zabránil ještě většímu masakru.