11. května 2015 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Narozeniny za mřížemi. Startuje nová kampaň za svobodu Savčenkové

Věznená Naďa Savčenková u moskevského soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznená Naďa Savčenková u moskevského soudu. | foto: Reuters

MOSKVA/KYJEV Ukrajinská letkyně Naděžda Savčenková v pondělí slaví 34. narozeniny a na sociálních sítích u této příležitosti začala nová kampaň požadující její propuštění z ruského vězení. Jak uvedl server Ukraine Today, důstojnice ukrajinského letectva je ve vězení již 329 dní. Podle jejího právníka Marka Fejgina se do kampaně zapojí i mnoho politiků z celého světa.

„Nová celosvětová kampaň #FreeSavchenko se uskuteční 11. května u příležitosti narozenin Nadi Savčenkové. Sdílejte tuto informaci se svými přáteli, připojte se k nám! Přání k narozeninám zašle ukrajinské pilotce a nejznámější politické vězeňkyni na světě velké množství lidí, včetně vůdců některých zemí „ uvedl na Twitteru obhájce Savčenkové.

Ke kampani se zatím připojila například americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová a někteří europoslanci či další diplomaté.

Savčenková byla zadržena loni v červnu. Mezitím byla ve vlasti zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu. Její zdravotní stav je podle advokátů špatný, koncem dubna byla hospitalizována kvůli poklesu hladiny cukru v krvi.

Ruští vyšetřovatelé ženu obviňují, že loni v létě se jako příslušnice dobrovolnického praporu podílela na zabití dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny; dopustila se prý i nezákonného překročení ruských hranic. Savčenková obvinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena, když ji loni na východě Ukrajiny zajali proruští separatisté. Mezitím se ve vlasti stala symbolem odporu. V Rusku jí hrozí 20 let vězení.

Kyjev a Západ vyzývají Moskvu, aby Savčenkovou propustila. Prezident Vladimir Putin ale prohlásil, že o Ukrajince by měl rozhodnout ruský soud.¨

Úsměv navzdory spoutaným rukám. Ukrajina Savčenkovou oslavuje jako symbol...
Vězněná Naďa Savčenková obklopená ruskými policisty.
Lidovky.cz, ČTK