24. dubna 2015 15:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko vzneslo konečné obvinění proti pilotce Savčenkové. Je válečný zločinec

Důstojnice ukrajinského letectva Naďa Savčenková u moskevského soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důstojnice ukrajinského letectva Naďa Savčenková u moskevského soudu. | foto: Reuters

MOSKVA Ze spoluúčasti na zabití dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny, jakož i z nezákonného překročení ruských hranic obvinili v pátek ruští vyšetřovatelé důstojnici ukrajinského letectva, zadržovanou v moskevské vazební věznici. Nadija Savčenková obvinění odmítá.

Pilotka tvrdí, že byla do Ruska odvlečena poté, co ji na východě Ukrajiny zajali proruští separatisté. Po pátečním obvinění v konečné podobě by vyšetřovatelé měli případ předat prokuratuře a soudu.

„Máme nezpochybnitelné důkazy v podobě vlastnoručních zápisků Savčenkové, které potvrzují, že se podílela na korigování palby (na ruské novináře), jakož i balistické posudky, střepiny z těl mrtvých, fotografie a videozáběry pořízené na místě činu, a to i během ostřelování, a údaje z družic,“ prohlásil mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin. Jde prý jen o část důkazů, které budou předloženy soudu.

Milost může přijít až po procesu

Kyjev marně vyzývá Moskvu, aby na základě minských dohod o propuštění všech zajatců z ukrajinského konfliktu osvobodil i Savčenkovou, která se mezitím stala poslankyní ukrajinského parlamentu. Rusko tvrdí, že letkyně není zajatec, ale obviněná z válečného zločinu.

Matka Savčenkové tento týden vyzvala světové vůdce, aby přiměli ruského prezidenta Vladimira Putina propustit na svobodu její dceru, kterou označuje za politickou vězeňkyni.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov tento týden naznačil, že Savčenková by mohla být omilostněna, avšak až po soudním procesu.

Savčenková, která je v ruské cele od loňského července, se v prosinci pokusila vymoci si svobodu hladovkou, kterou však minulý měsíc po varování lékařů přerušila.

Lidovky.cz, ČTK