Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko vzneslo konečné obvinění proti pilotce Savčenkové. Je válečný zločinec

Svět

  15:33
MOSKVA - Ze spoluúčasti na zabití dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny, jakož i z nezákonného překročení ruských hranic obvinili v pátek ruští vyšetřovatelé důstojnici ukrajinského letectva, zadržovanou v moskevské vazební věznici. Nadija Savčenková obvinění odmítá.

Důstojnice ukrajinského letectva Nadija Savčenková u moskevského soudu. foto: Reuters

Pilotka tvrdí, že byla do Ruska odvlečena poté, co ji na východě Ukrajiny zajali proruští separatisté. Po pátečním obvinění v konečné podobě by vyšetřovatelé měli případ předat prokuratuře a soudu.

Vězněná pilotka Savčenková po 83 dnech začala jíst. Dala na radu lékařů

„Máme nezpochybnitelné důkazy v podobě vlastnoručních zápisků Savčenkové, které potvrzují, že se podílela na korigování palby (na ruské novináře), jakož i balistické posudky, střepiny z těl mrtvých, fotografie a videozáběry pořízené na místě činu, a to i během ostřelování, a údaje z družic,“ prohlásil mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin. Jde prý jen o část důkazů, které budou předloženy soudu.

Milost může přijít až po procesu

Kyjev marně vyzývá Moskvu, aby na základě minských dohod o propuštění všech zajatců z ukrajinského konfliktu osvobodil i Savčenkovou, která se mezitím stala poslankyní ukrajinského parlamentu. Rusko tvrdí, že letkyně není zajatec, ale obviněná z válečného zločinu.

Matka Savčenkové tento týden vyzvala světové vůdce, aby přiměli ruského prezidenta Vladimira Putina propustit na svobodu její dceru, kterou označuje za politickou vězeňkyni.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov tento týden naznačil, že Savčenková by mohla být omilostněna, avšak až po soudním procesu.

Savčenková, která je v ruské cele od loňského července, se v prosinci pokusila vymoci si svobodu hladovkou, kterou však minulý měsíc po varování lékařů přerušila.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...