Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Navalného tým marně hledá síň pro rozloučení. Cíleně nás bojkotují, tvrdí

Rusové po celé rozlehlé zemi přicházeli s květinami a svíčkami k improvizovaným památníkům, aby uctili památku Alexeje Navalného, nejznámějšího ruského opozičního předáka a nejostřejšího kritika Kremlu. Ruské úřady oznámily, že 47letý Navalnyj zemřel ve vězení. foto: AP

Spolupracovníkům Alexeje Navalného se nedaří najít místo pro veřejné rozloučení s tímto nedávno zesnulým ruským opozičním předákem a kritikem Kremlu. Někde říkají, že prostory jsou obsazené, jinde odmítají při zmínce jména Navalnyj, napsala Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. V Moskvě zadrželi dalšího z Navalného advokátů Vasilije Dubkova.
  17:31aktualizováno  19:03

„Na jednom místě nám přímo řekli, že pohřební agentury mají zakázáno s námi spolupracovat,“ sdělila mluvčí. Místo pro rozloučení s Navalným se jeho spolupracovníci snaží podle ní najít od pondělka, přičemž obvolali většinu pohřebních služeb, síní a vhodných komerčních míst. „Po 24 hodinách hledání prostory pro poslední rozloučení nejsou,“ dodala.

O den dříve Jarmyšová napsala, že Navalného spolupracovníci hledají síň pro veřejné rozloučení v závěru tohoto pracovního týdne. Někteří členové týmu zesnulého kritika Kremlu zároveň popírali zvěsti o pohřbu s datem 29. února, které označili za lživé. „Všechny spolehlivé informace budou na mém twitteru,“ uvedla Jarmyšová s odkazem na starší název sítě X.

16. února 2024

Očekává se, že Navalnyj bude pohřben na jednom z moskevských hřbitovů, ale datum ani místo pohřbu zatím nebyly oznámeny, podotkla Meduza. RFE/RL připomíná, že od opozičníkovy smrti ruské úřady zadržely napříč zemí stovky lidí, kteří si Navalného připomínali například kladením květin na různých místech jako jsou památníky obětí politických represí.

V Moskvě kromě toho příslušníci silových orgánů zadrželi Navalného advokáta Dubkova a sepsali s ním záznam, podle něhož se advokát dopustil narušení veřejného pořádku. Dubkov v minulých dnech doprovázel matku zemřelého opozičního představitele na sever Ruska, kde se jí nakonec podařilo dosáhnout vydání synova těla.

Dubkov se nyní nachází na policejním oddělení, uvedl večer list Novaja gazeta. Dříve ruské úřady zatkly tři jiné Navalného advokáty a obvinily je z účasti na extremistických aktivitách, za což jim hrozí až šest let vězení.

Navalnyj podle úřední zprávy zemřel náhle 16. února v trestanecké kolonii na Sibiři. Úřady vydaly tělo jeho matce podle médií 24. února. Do té doby ho odmítly předat s tvrzením, že pokračuje vyšetřování příčin smrti.

Podle Navalného spolupracovníků zástupci vyšetřovacího výboru po Ljudmile Navalné před vydáním pozůstatků jejího syna požadovali, aby souhlasila s tajným pohřbem bez veřejného rozloučení. Navalná odmítla požadavky splnit, napsala Meduza. Mluvčí Dmitrij Peskov mezitím podle tohoto webu uvedl, že Kreml nevyvíjel na matku Navalného v souvislosti s pohřbem žádný nátlak.

Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval Putinův režim především za korupci. Od roku 2021 byl ve vězení, postupně si vyslechl tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

Loni v prosinci ho úřady přemístily do zařízení v Jamaloněneckém autonomním okruhu na Sibiři. Ruská opozice i řada západních představitelů přičítá vinu za Navalného úmrtí Putinovi. Kreml popřel, že by se na jeho smrti podílel stát.

16. února 2024

Autoři: ,

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...