25. listopadu 2015 12:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nebojím se války, ale komárů, žertoval papež na návštěvě Afriky

Papež František během letu do Nairobi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František během letu do Nairobi. | foto: Reuters

NAIROBI Papež František ve středu odcestoval do Keni, kde zahájí návštěvu tří afrických zemí. Novinářům řekl na palubě letadla, že chce v Africe poskytnout duchovní i materiální podporu. Za nejproblematičtější se považuje závěr jeho cesty, kdy se počítá s návštěvou Středoafrické republiky, zmítané konfliktem mezi tamními křesťany a muslimy. Papež se ale prý návštěvy této země nebojí.

K dotazu novinářů, kteří papeže doprovázejí, zda nemá z této fáze cesty obavy, odpověděl papež s humorem: „Abych řekl pravdu, jediné, z čeho mám strach, jsou komáři. Vezete si s sebou sprej?“ Na programu papežova pobytu ve Středoafrické republice je kromě jiného návštěva mešity v jedné z nejnebezpečnějších čtvrtí hlavního města Bangui.

„Mířím do Keni, Ugandy a za bratry ve Středoafrické republice s radostí. Doufejme, že tato cesta poskytne přínos jak duchovní, tak materiální,“ řekl František.

V Africe na rozdíl od jiných částí světa počet katolíků neustále roste. Očekává se, že do roku 2050 jich tam bude žít půl miliardy. Podle údajů z Keni je pokřtěno 30 procent z tamních 45 milionů občanů.

Keňa kvůli návštěvě na čtvrtek vyhlásila národní svátek, papež bude sloužit mši na univerzitě v Nairobi. K zajištění bezpečnosti v keňské metropoli bylo povoláno 10.000 policistů. Očekává se, že papež tam zavítá i do sídla OSN a vysloví se ke klimatickým změnám.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!