Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínský Nefritový králík vyjel na Měsíc. Zkoumá jeho povrch

Svět

  13:41
PEKING - Čína zveřejnila první fotografie z vypuštění lunárního robotického vozíku Nefritový králík na Měsíci. Fotografie byly pořízené kamerou na palubě modulu Čchang-e 3, který na Měsíci přistál v sobotu. Zveřejnilo je Vesmírné kontrolní centrum v Pekingu.

První čínský lunární vozík Nefritový králík byl vypuštěn několik hodin po přistání modulu tuto neděli. Je vybaven dvěma mechanickými rameny, sadou fotografických přístrojů a solárními panely, pomocí kterých by měl získat energii, která vystačí aspoň na tří měsíce. Je schopný se pohybovat dvě stě metrů za hodinu a vyvrtávat vzorky lunární půdy.

Raketa s názvem Dlouhý pochod vynesla modul Čchang-e 3 do Vesmíru 2. prosince. 380 tisíc kilometrů, které dělí Měsíc od Země, se mu povedlo překonat  za 112 hodin.
O čtyři dny později přešel na eliptickou dráhu, která jej v nejnižším bodě přivedla do výšky pouhých 15 kilometrů od měsíčního povrchu.

Sonda dorazila na Měsíc v sobotu odpoledne SELČ. Přistála podle plánu v oblasti Duhová zátoka.

Čína se stala třetí zemí, která na Měsíc dopravila vlastní stroj, v neděli, kdy na povrchu přistál vesmírný modul Čchang-e 3. Před ní Měsíc dobyly pouze USA a Rusko. Číně se také povedlo první měkké přistání na měsíci od roku 1976, kdy na Měsíc dorazila sovětská Luna 24.

V rámci svého vesmírného programu chce Čína kolem roku 2017 k Měsíci vypustit sondu, která by na Zemi měla dopravit vzorky hornin z Měsíce. Během projektu chce Čína vyslat na Měsíc také kosmonauta, to se však stane nejdříve v roce 2020.  

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Mohlo by vás zajímat