Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

'Králíčku, modlíme se za tebe,' posílají Číňané kondolence na Měsíc

Lunární vozítko Nefritový králík již brázdí povrch Měsíce.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lunární vozítko Nefritový králík již brázdí povrch Měsíce. | foto: Reuters

PEKING Čínští uživatelé internetu zaplavili sociální sítě kondolencemi i přáními brzkého zotavení Nefritovému králíkovi - měsíčnímu vozítku, které o víkendu postihly problémy s mechanickým řízením. Informovala o tom agentura AFP.

V sobotu čínské sdělovací prostředky oznámily, že se první čínské měsíční vozítko dostalo do problémů "kvůli komplikovanému prostředí měsíčního povrchu". Stalo se tak v tu nejnevhodnější dobu, krátce před tím, co se měl Nefritový králík uložit ke spánku na dobu lunární noci, kdy teploty klesají až k minus 180 stupňům Celsia.

ČTĚTE VÍCE:

Do pondělního odpoledne termín "měsíční vozidlo Nefritový králík" vystřelil na špičku seznamu nejvyhledávanějších výrazů na Sina Weibo, čínské verzi Twitteru.

"Králíčku, modlíme se za tebe," napsal jeden z uživatelů. "Vesmírný výzkum je velká krása, ale provázejí ho také velké nesnáze," dodal další. "Doufám, že jednoho dne tě znovu vzkřísí."

První čínský lunární vozík Nefritový králík.

Šestikolové robotické vozítko pojmenované Nefritový králík - čínsky Jü-tchu - společně s modulem Čchang-e 3 přistálo na Měsíci 14. prosince. O dva dny později už začalo na Zemi posílat první fotografie. Kromě snímání Měsíce měl robot pomocí radaru měřit měsíční kůru, zkoumat strukturu povrchu a pátrat po přírodních zdrojích.

Ambiciózní vesmírný program

Čína se loni stala po USA a někdejším Sovětském svazu třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Dobývání Měsíce je dalším krokem ambiciózního čínského vesmírného programu poté, co v roce 2003 čínská raketa vynesla na oběžnou dráhu kolem Země člověka. Vesmírný program je v Číně zdrojem velké hrdosti a miliony lidí sledovaly nejnovější úspěchy lunárního vozidla.

Oficiální tisková agentura Nová Čína, která zprávu o potížích Nefritového králíka přinesla jako první, připojila "vzkaz od vozidla" napsaný v první osobě, jehož formulace má zřejmě zmírnit dopad skutečnosti, že Nefritový králík přestává fungovat.

"Více než 6000 internetových uživatelů na tento vzkaz odpovědělo - a mnozí vyjádřili naději, že Nefritový králík ještě neřekl poslední slovo. "Vždycky si budeme pamatovat, že na nás tam z Měsíce shlížíš dolů," napsal jeden z nich. "Jednoho dne tě přivezeme domů."

Oficiální tisková zpráva:

"Mám pro vás špatnou zprávu. Měl jsem se dnes ráno uložit ke spánku, ale než jsem usnul, našli moji páni nějaké abnormality v mechanickém řízení. Některé části mého těla nereagují na jejich povely. Teď moji páni usilovně přemýšlejí nad tím, jak mě opravit." "Původně jsem si myslel, že tu budu moct hopkat tři měsíce," pokračuje vzkaz.

"Ale jestli moje cesta má skončit předčasně, nebojím se. Ať mě opraví nebo ne, vím, že i moje porucha jim poskytne spoustu informací a zkušeností. Slunce zapadlo, teplota rychle klesá. Dneska jsem toho řekl už hodně, ale pořád mám pocit, že to nestačí. Prozradím všem malé tajemství. Vlastně ani nejsem moc smutný. Prožívám svůj dobrodružný příběh a jako každý protagonista jsem se dostal trochu do problémů. Dobrou noc, Země. Dobrou noc, lidé."

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!