Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Králíčku, modlíme se za tebe,' posílají Číňané kondolence na Měsíc

Magazín

  14:36
PEKING - Čínští uživatelé internetu zaplavili sociální sítě kondolencemi i přáními brzkého zotavení Nefritovému králíkovi - měsíčnímu vozítku, které o víkendu postihly problémy s mechanickým řízením. Informovala o tom agentura AFP.

Lunární vozítko Nefritový králík již brázdí povrch Měsíce. foto: Reuters

V sobotu čínské sdělovací prostředky oznámily, že se první čínské měsíční vozítko dostalo do problémů "kvůli komplikovanému prostředí měsíčního povrchu". Stalo se tak v tu nejnevhodnější dobu, krátce před tím, co se měl Nefritový králík uložit ke spánku na dobu lunární noci, kdy teploty klesají až k minus 180 stupňům Celsia.

ČTĚTE VÍCE:

Do pondělního odpoledne termín "měsíční vozidlo Nefritový králík" vystřelil na špičku seznamu nejvyhledávanějších výrazů na Sina Weibo, čínské verzi Twitteru.

"Králíčku, modlíme se za tebe," napsal jeden z uživatelů. "Vesmírný výzkum je velká krása, ale provázejí ho také velké nesnáze," dodal další. "Doufám, že jednoho dne tě znovu vzkřísí."

První čínský lunární vozík Nefritový králík.

Šestikolové robotické vozítko pojmenované Nefritový králík - čínsky Jü-tchu - společně s modulem Čchang-e 3 přistálo na Měsíci 14. prosince. O dva dny později už začalo na Zemi posílat první fotografie. Kromě snímání Měsíce měl robot pomocí radaru měřit měsíční kůru, zkoumat strukturu povrchu a pátrat po přírodních zdrojích.

Ambiciózní vesmírný program

Čína se loni stala po USA a někdejším Sovětském svazu třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Dobývání Měsíce je dalším krokem ambiciózního čínského vesmírného programu poté, co v roce 2003 čínská raketa vynesla na oběžnou dráhu kolem Země člověka. Vesmírný program je v Číně zdrojem velké hrdosti a miliony lidí sledovaly nejnovější úspěchy lunárního vozidla.

Oficiální tisková agentura Nová Čína, která zprávu o potížích Nefritového králíka přinesla jako první, připojila "vzkaz od vozidla" napsaný v první osobě, jehož formulace má zřejmě zmírnit dopad skutečnosti, že Nefritový králík přestává fungovat.

"Více než 6000 internetových uživatelů na tento vzkaz odpovědělo - a mnozí vyjádřili naději, že Nefritový králík ještě neřekl poslední slovo. "Vždycky si budeme pamatovat, že na nás tam z Měsíce shlížíš dolů," napsal jeden z nich. "Jednoho dne tě přivezeme domů."

Oficiální tisková zpráva:

"Mám pro vás špatnou zprávu. Měl jsem se dnes ráno uložit ke spánku, ale než jsem usnul, našli moji páni nějaké abnormality v mechanickém řízení. Některé části mého těla nereagují na jejich povely. Teď moji páni usilovně přemýšlejí nad tím, jak mě opravit." "Původně jsem si myslel, že tu budu moct hopkat tři měsíce," pokračuje vzkaz.

"Ale jestli moje cesta má skončit předčasně, nebojím se. Ať mě opraví nebo ne, vím, že i moje porucha jim poskytne spoustu informací a zkušeností. Slunce zapadlo, teplota rychle klesá. Dneska jsem toho řekl už hodně, ale pořád mám pocit, že to nestačí. Prozradím všem malé tajemství. Vlastně ani nejsem moc smutný. Prožívám svůj dobrodružný příběh a jako každý protagonista jsem se dostal trochu do problémů. Dobrou noc, Země. Dobrou noc, lidé."

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat