Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá aktivistka, tzv. ‚graffiti babča‘, dostala pokutu za přemalování nacistických sloganů

Irmela Mensah-Schrammová s kalendářem, který doplňují fotky míst, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irmela Mensah-Schrammová s kalendářem, který doplňují fotky míst, které... | foto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Frankfurt nad Mohanem Známá třiasedmdesátiletá aktivistka Irmela Mensah-Schrammová dostala od soudu v Durynsku pokutu za to, že přemalovala neonacistické slogany. Lidé se proti tomuto rozhodnutí bouří i proto, že pokuta ve výši 300 eur (přes 7500 korun) jí byla udělena ve stejný den, kdy proběhl antisemitský útok ve městě Halle.

Žena přezdívaná „Graffiti babča“ je v Německu známá už desítky let svým specifickým stylem boje proti neonacismu a ultrapravicovým stranám. Přemalovává totiž slogany na veřejně dostupných místech například srdíčky, ale i dalšími symboly lásky a míru. Zároveň také strhává xenofobní plakáty a vůbec se angažuje v tom, aby se veřejně nešířila nenávist. 

Ve čtvrtek však podle Deutsche Welle dostala pokutu za ničení soukromého majetku. Nešlo sice o první právní spor, v němž byla zainteresována, ale teď poprvé rozhodl soudce v její neprospěch. Podle veřejnoprávní stanice Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) byla Mensah-Schrammová souzena za přečin, jehož se měla dopustit loni v prosinci ve městě Eisenach v centrální části Německa. 

Měla údajně zamalovat nápis „NS Zone“, tedy zóna nacionálních socialistů, což je v podstatě delší označení pro nacisty. Přes nápis nakreslila velké srdce a obdobně to udělala na třech dalších místech ve městě. Od soudu za to podle MDR dostala pokutu ve výši 300 eur a musí zaplatit výdaje za projednání případu. Už dříve dle svých slov odmítla nabídku soudce, že by se mohla vyhnout soudu, kdyby darovala 500 eur některé z neziskových organizací. „Otevřeně bych tím přiznala, že jsem udělala něco špatného.“ uvedla. „A to se nestalo,“ dodala přesvědčeně. 

Němci své rozhořčení dávají hojně najevo na sociálních sítích i proto, že verdikt přišel ve stejný den, kdy útočník ve městě Halle zabil dva lidi a dle svého manifestu chtěl primárně zabíjet Židy. „Německo bojuje proti krajní pravici,“ napsal na Twitter sarkasticky jeden z uživatelů.

Mensah-Schrammová ani po potrestání nevykazuje známky toho, že by chtěla ve své činnosti přestat. Pokud byl prý její čin zločinem, tak „by se ráda stala recidivistkou“.

,
Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!