Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

‚Německo ukazuje aroganci moci.‘ Slovenský tisk kritizuje schválení kvót

Evropa

  9:21aktualizováno  13:12
BRATISLAVA - Rozhodnutí ministrů vnitra členských zemí Evropské unie, kteří v úterý většinou hlasů schválili přerozdělování uprchlíků na základě kvót, označil slovenský tisk za krajnost a diktaturu silnějších států. Výsledek hlasování je podle tamních novin porážkou Slovenska, které proti kvótám podobně jako Česká republika dlouhodobě vystupovalo.

Český ministr vnitra Milan Chovanec a jeho slovenský protějšek Róbert Kaliňák. foto: ČTK

„Němci opět ukázali východní Evropě, co je to arogance moci. Síla. A podraz. Převálcování východoevropských států na radě ministrů znamená, že Němci vyhráli svou ‚bleskovou válku‘. A malé východní státy obrali o zbytky suverenity,“ napsal na svém webu list Hospodárske noviny.

Uprchlické kvóty? Jen šidítko pro veřejnost, kritizuje Sobotka bruselský verdikt

Hlasování o kvótách je podle deníku jedním z nejvážnějších zásahů do státní suverenity malých zemí od druhé světové války. „Rozhodnutí o tom, komu otevřeme dveře a jaké zde budeme mít menšiny, již nemají být v našich rukou,“ míní deník.

„Kolik cizinců si pozveme k sobě domů, to je záležitost, o které má rozhodovat domácí pán a nikdo další,“ uvedl list Sme. Situace v EU v souvislosti s přílivem uprchlíků je podle listu ovšem kritická a požadavek na převzetí části břemena byl korektní. „Slovensko ve finále už nemělo jít proti zdi. Jen zvýraznilo strategickou porážku i škody reputace, protože pozici na Západě sotva někdo pochopí,“ soudí list.

Unie přehlasovala Česko a spol. Ministři vnitra schválili kvóty pro rozdělení 120 tisíc uprchlíků

Deník Pravda v článku pod titulkem „Slovensku vnutili kvóty“ uvedl, že země utrpěla porážku ve svém boji proti kvótám na přerozdělování uprchlíků a že konflikt ohledně řešení uprchlické krize pokračuje. „Evropa je rozdělena tak, jako snad ještě nikdy nebyla. Ke společné dohodě se totiž nedospělo a kvóty byly prosazeny proti vůli Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska,“ napsal deník.

Překvapená německá média

Podle německých médií je schválení kvót na rozdělení běženců i přes odpor čtyř zemí, včetně Česka a Slovenska překvapivé a zvýší napětí před středečním summitem Evropské unie. Média si také všímají výroku slovenského premiéra Roberta Fica, který kvóty označil za diktát a odmítl rozhodnutí ministrů vnitra přijmout.

„Navzdory všem očekáváním přece jen ministři vnitra EU rozhodli o rozdělování žadatelů o azyl. Byla to však vynucená dohoda, protože čtyři státy východní a střední Evropy se postavily proti ní. Ministři tak přijali rozhodnutí pouze kvalifikovanou většinou a ne na základě konsenzu všech zemí, jak je obvyklé,“ napsal nejčtenější německý deník Bild.

Slovensko napadne u Evropského soudu povinné kvóty. Podá proti nim žalobu

Také rozhlasová stanice Bayerischer Rundfunk označuje za nezvyklé, že ministři vnitra „protlačili rozhodnutí“ i přes odpor čtyř zemí. „Teď teprve pořádně začne debata o rozdělování běženců i o tom, zda jsou závěry ze včerejší (úterní) schůzky skutečně vítězství, nebo spíš tvrdá porážka pro EU. O dohodě tady totiž nemůže být řeč,“ uvedla stanice.

„Rozhodnutí ministrů vnitra z předchozího dne může zapůsobit jako rozbuška na summitu EU,“ varoval deník Rheinische Post. Hlavy evropských států a vlád budou dnes na mimořádném summitu jednat právě o otázkách spojených s imigrací.

Německá média si také hojně všímají Ficova vyjádření o tom, že úterní rozhodnutí z Bruselu je diktát silnějších evropských zemí. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung také cituje českého prezidenta Miloše Zemana, který rozhodnutí o rozdělování žadatelů o azyl označil za chybu a vyjádřil naději, že summit EU toto rozhodnutí revokuje.

Bavorský premiér se zlobí na Merkelovou

Bavorský premiér Horst Seehofer důrazně kritizoval kancléřku Angelu Merkelovou za postup v uprchlické krizi. Podle něj svými výroky v podstatě vyzvala běžence, aby se z Maďarska přesunuli do Německa. Seehofer také uvedl, že v Evropské unii, ale ani v Německu nefunguje spravedlivé rozdělování běženců a že je Bavorsko přílivem přistěhovalců přetěžováno.

Podle Seehofera udělala Merkelová zásadní chybu, když dala najevo, že uprchlíci ze Sýrie mají v Německu velkou šanci získat azyl, přestože hranice EU překročili v jiném státu. „Německo tak zastavilo platnost (evropských azylových) pravidel,“ řekl podle agentury DPA Seehofer na sjezdu své vládní Křesťanskosociální unie (CSU).

Většina běženců, kteří do Německa přicházejí, překračuje hranice země právě v Bavorsku a jejich rozdělování mezi ostatní spolkové země jde pomalu. Seehofer prohlásil, že největší spolková země tento stav nemůže dále snášet. „Není možné rozdělit práci tak, že jedni budou mluvit o morálce a lidskosti a druzí budou zodpovědní za všechnu práci a zajištění prostředků,“ řekl zjevně na adresu Angely Merkelové, která vede sesterskou stranu CDU.

Bavorský ministerský předseda Horst Seehofer

Seehofer také obvinil německé celostátní politiky, že se v souvislosti s běženci snaží zalíbit lidem, aniž by odváděli skutečnou práci. Z Berlína podle něj zaznívají pouze „hřejivá slova“ a vysoce postavení politici si chodí prohlížet zařízení pro běžence a fotí se s nimi, ačkoli taková setkání nemají reálný přínos.

Bavorský premiér vyzval k solidaritě v Evropské unii při rozdělování uprchlíků, stejná solidarita ale podle něj musí být i mezi německými spolkovými zeměmi. „V současnosti odvádíme většinu práce za celou Evropu. To se musí změnit,“ prohlásil.

Hostem jednání CSU bude dnes dopoledne i maďarský premiér Viktor Orbán, který v uplynulých týdnech ostře vystupoval proti přijímání uprchlíků. Jeho účast vyvolala kritiku německých opozičních Zelených a Levice, nesouhlasně se k ní vyjádřila i vládní sociální demokracie (SPD). Seehofer však pozvání Orbána obhajuje, podle něj nelze mluvit o řešení uprchlické krize v EU a vynechat přitom Maďarsko, kam míří tisíce uprchlíků po takzvané balkánské cestě.

Autor: