Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
24. března 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

New York se loučí se záchranářkou, které člen gangu ukradl sanitku a pak ji dvakrát přejel

Yadira Arroyová a muž jedoucí na narázníku sanitky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Yadira Arroyová a muž jedoucí na narázníku sanitky. | foto: Repro CBS/FDNY

NEW YORK / PRAHA Bylo jí 44 let a byla matkou pěti synů. Záchranářka vyrazila minulý čtvrtek s parťačkou k těhotné ženě, která potřebovala pomoc, v Bronxu. Na základnu se už ale Yadira Arroyová nevrátila. Sanitku jí ukradl 25letý Jose Gonzalez a pak jí s ní přejel. Od čtvrtečního večera probíhá se záchranářkou rozloučení, který vyvrcholí sobotním pohřbem.

Ten den měla mít původně volno. Ale hodil se jí každý dolar navíc, doma měla pět synů, proto si vzala službu navíc. Před sedmou hodinou večer přijaly záchranářky, spadající pod newyorské hasiče, Yadira Arroyová a Monique Williamsová hlášení o těhotné ženě v Bronxu, která potřebuje pomoc. Zapnuly majáky a vyrazily na místo.

Cestou si všimly, že na zadním nárazníku jejich sanitky se veze nějaký muž a dobývá se dveřmi dovnitř. Arroyová, která řídila, zastavila, vylezla a snažila se muže - později identifikovaného jako 25letého Joseho Gonzaleze - zbavit. Člen gangu, v minulosti už 31x zatčený, nakonec skočil za volant, zařadil zpátečku a sešlápl plyn.

Yadira Arroyová pracovala u FDNY 14 let.

Arroyovou těžkým vozem zachytil, porazil a přejel jí. Pak se rozjel dopředu a přejel záchranářku znovu, poté narazil do zaparkovaných aut poblíž. V tu chvíli přiskočili tři kolemjdoucí, včetně policisty mimo službu a vytáhli Gonzaleze ze sanitky.

„Prosím, potřebujeme pomoc,“ křičela do vysílačky Williamsová. Dispečer zjistil o koho jde a kde se nachází. Pak všem jednotkám policie, záchranářů a hasičů v oblasti znělo v rádiu: „10-13, 10-13 pro všechny v Bronxu.“ Kód 10-13 znamená příslušník v nebezpečí.

„Hned se ozvala jedna posádka. „Myslím si, že jsme nedaleko.“ Důstojník z dispečinku pak podle záznamu rozkázal: „Jeďte, jeďte, jeďte, jeďte!“ Na místo vyrazilo několik jednotek policie a záchranářů. „Je v kritickém stavu,“ znělo éterem hlášení o stavu Arroyové.

Druhá paramedička Williamsová se po zajištění prvního ošetření umírající Arroyové vrhla na ležícího Gonzeleze a třikrát se ho pokusila kopnout a křičela: „Jak si to kur.. mohl udělat mojí parťačce?“ Policisté jí pak odtáhli.

11 minut po vyhlášení, že potřebují pomoc, dorazila sanitka vezoucí Arroyvou do nemocnice Jacobi Medical Center. Tam ji však lékaři prohlásili za mrtvou.

Když vedli Gonzaleze policisté na stanici, byli obklopeni naštvanými záchranáři, kteří mu nadávali. „Jsem nevinný, nic jsem neudělal,“ bránil se. Podle policie byl muž, který v minulosti měl psychické problémy ve spojení s drogami, i v době incidentu pod vlivem drog.

Jose Gonzelez je obviněný z vraždy.

Jeho trestní rejstřík podle deníku NY Daily News obsahuje mj. zatčení za krádeže, přepadení, útoky, držení marihuany či sprejerství. Gonzalez už je obviněn z vraždy prvního stupně.

Yadira Arroyová byla matkou pěti dětí.

Případ šokoval nejen záchranáře, ale i běžné Newyorčany. „Byla to skvělá žena, mentorka stanice,“ řekl paramedik Anthony Sanchez. „Moc nám bude chybět.“ V podobném duchu se vyjadřovalo mnoho jejích kolegů.

Na místě útoku vznikl spontánní památník, kam lidé nosili květiny. Lidé také přispívají do fondu pro její rodinu, za pár dní se na něm sešlo téměř 100 000 dolarů. Už v úterý proběhl v Bronxu vzpomínkový průvod se svíčkami. Od čtvrtečního večera se mohou lidé přijít rozloučit se 14letou veteránkou FDNY do jednoho pohřebního ústavu v Bronxu. Pohřeb bude v sobotu.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.