23. března 2017 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neměl zbraň, přesto chtěl útočníka zastavit. Británie vzdává hold zabitému policistovi

Policista Keith Palmer, který se postavil útočníkovi před Westminsterským... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista Keith Palmer, který se postavil útočníkovi před Westminsterským... | foto: AP/ČTKReuters

LONDÝN/PRAHA Britští poslanci, média i veřejnost vzdávají hold policistovi Keithu Palmerovi. Ve středu odpoledne jej smrtelně pobodal útočník, který se přiřítil k britskému parlamentu. Policista je v zemi označován za hrdinu.

Osmačtyřicetiletý Keith Palmer byl při své službě před Westminsterským palácem neozbrojen, přesto se snažil zastavit útočníka, který autem nejdříve srazil několik desítek lidí na Westminsterském mostě. Nemohl ale vzdorovat muži ozbrojenému dvěma velkými noži.

Palmer byl členem Parlamentní a diplomatické ochranné jednotky, která je tradičně neozbrojená. „Obzvláště to platí pro muže, kteří stráží příjezdovou bránu. Často si s nimi povídají turisté, nebo si s nimi pořizují fotky. Je ale možné, že teď se pohled na výstroj těchto jednotek změní,“ řekl televizi Sky News bývalý policista a policejní analytik Graham Wettone.

Palmer pracoval u své jednotky posledních patnáct let. Potvrdil to i komisař protiteroristické jednotky londýnské policie Mark Rowley. „Ráno odešel do práce a předpokládal, že se na konci své směny vrátí domů. A měl právo předpokládat, že se to také stane,“ uvedl Rowley při večerním brífinku.

Záchranáři bojovali o Palmerův život společně s náměstkem ministra zahraničí a poslancem Tobiasem Ellwoodem. Ten patřil mezi první, kteří spěchali pobodanému policistovi na pomoc. Poskytl mu masáž srdce a dýchání z úst do úst, jeho snahy ale nakonec byly neúspěšné.

Milý člověk a dobrý přítel

Jedním z mužů, kteří Palmera znali nejlépe, je i další poslanec za Konzervativní stranu James Cleverly. Na svém twitterovém účtu uvedl, že byl policista „milým člověkem“.

„Znal jsem Keitha 25 let. Sloužili jsme spolu v královském dělostřelectvu předtím, než se stal strážcem zákona. Milý muž a dobrý přítel. Mám zlomené srdce,“ napsal poslanec.

22.března 2017 v 23:59, příspěvek archivován: 23.března 2017 v 08:30

I've known Keith for 25 years. We served together in the Royal Artillery before he became a copper. A lovely man, a friend. I'm heartbroken. https://t.co/LgF4rQ7Vmg

I další členové dolní sněmovny britského parlamentu připojili své reakce na nešťastný osud muže, který se staral o jejich bezpečnost. „Jdu spát živ a zdráv díky Keithu Palmerovi. Bůh žehnej mu, jeho rodině a všem, kteří jsou po útoku zranění, nebo svým zraněním podlehli. Teror nezvítězí,“ tvítoval například labourista Barry Gardiner.

Svoji soustrast projevovali i další uživatelé sociálních sítí prostřednictvím hashtagů #WeAreNotAfraid a #PrayForLondon, které na svých účtech použili tisíce lidí z celého světa.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz