7. srpna 2018 7:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ničivé požáry v Kalifornii jsou největší v historii státu. V terénu je přes 14 tisíc hasičů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Dvě vozidla po požáru. Zatímco jedno je kompletně spálené, druhé utrpělo pouze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvě vozidla po požáru. Zatímco jedno je kompletně spálené, druhé utrpělo pouze... | foto: Reuters

San Francisco Kalifornie se nyní potýká s největším požárem, který kdy stát na západním pobřeží USA zasáhl. Oznámily to v noci na úterý místní úřady a upozornily, že dva požáry u jezera Clear Lake severně od San Francisca nyní berou jako jeden ničivý živel. Oheň v oblasti Mendocino už zachvátil nejméně 1148 kilometrů čtverečních, přičemž rozsah se stále zvětšuje. Loni v oblasti hořela plocha o rozloze 1140 kilometrů čtverečních.

Plamenům na severu Kalifornie již padlo za oběť 75 domů a tisíce lidí musely prchnout více než 100 kilometrů daleko od svých domovů. Oheň na dvou místech nedaleko od sebe vypukl 27. července a nyní je situace pod kontrolou jen z 30 %. S 18 většími požáry bojuje po celé Kalifornii více než 14.000 hasičů, informovala agentura AP „Pamatuji si, když jsme před několika lety měli deset až 12 000 hasičů ve státech Kalifornie, Oregon a Washington, a nikdy ne 14 000 jako vidíme teď,“ řekl řekl mluvčí kalifornského úřadu pro lesnictví a boj s požáry Scott McLean. Jen s ohni v oblasti Mendocino bojuje podle posledního hlášení úřadu téměř 4000 hasičů, nasazeno je zde také 441 vozidel a 15 vrtulníků.

Podobné události začínají být podle AP v Kalifornii běžné a sezona požárů je zde v důsledku klimatických změn delší a drsnější. Odborníci uvádějí, že teplejší počasí vysušuje vegetaci a dává vzniknout vážnějším požárům, které se rychle rozšiřují z venkovských oblastí do měst. Také ale připisují vinu šíření městské zástavby.

Do debaty kolem řádění ničivého živlu v Kalifornii se o víkendu vložil také americký prezident Donald Trump. Kalifornské požáry podle něj zhoršují „špatné zákony o životním prostředí“, které zabraňují náležitému využití „masivního množství dostupné vody“.

McLean reagoval slovy, že vody k hašení požárů severně od San Francisca je dostatek. Problém s vodou na hašení podle něj není ani na jiných místech Kalifornie. Trump také na twitteru napsal, že voda je v západoamerickém státě odkláněna do Tichého oceánu. Profesor Kalifornské univerzity v Davisu a dlouholetý analytik vodohospodářských sporů v Kalifornii Jay Lund na to odpověděl, že prezidentovo tvrzení „je tak fyzikálně nemožné, že se člověku ani nechce reagovat“.

Největší požáry letos zuří severně od San Franciska, kde již padlo plamenům za oběť 75 domů.
Hasiči ze San Luis

Co se týče ohňů v Mendocinu, úřad pro lesnictví a boj s požáry uvádí jako předpokládané datum uhašení 15. srpen. U jednoho z nich hasiči o víkendu učinili pokrok, druhý se však stále rozšiřuje poté, co pronikl do přírodní rezervace Mendocino. Dále na sever je stále neuhašený požár Carr, který kolem města Redding zničil přes 1000 obydlí. Podle posledního hlášení je pod kontrolou ze 47 %.

ČTK
  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz