130 let

Plukovník major Amadou Abdramane, mluvčí Národního výboru pro záchranu lidu (CNSP), hovoří během televizního prohlášení. (26. července 2023) | foto: Profimedia.cz

Nigerští vojáci tvrdí, že svrhli prezidenta Bazouma. Ten volá po demokracii

Svět
  •   10:42aktualizováno  21:02
Nigerský prezident Mohamed Bazoum ve čtvrtek vyzval k uchování demokracie v zemi. Prohlášení vydal poté, co skupina vojáků ve středu pozdě večer v nigerské televizi uvedla, že režim současné hlavu státu svrhla. Předtím se objevily informace, že Bazouma drží prezidentská stráž v jeho paláci. Vedení nigerské armády pučistům vyjádřilo podporu.

„Těžce vydobyté výhody budou uchovány. Všichni Nigeřané, kteří milují demokracii a svobodu, se o to postarají,“ uvedl ve čtvrtek ráno Bazoum na Twitteru. Ke zvrácení situace v zemi vyzval „všechny demokraty a patrioty“ také nigerský ministr zahraničí Hassoumi Massoudou, píše agentura Reuters.

Jejich vyjádření přicházejí několik hodin poté, co skupina vojáků z uskupení, které si říká Národní rada pro ochranu vlasti, vystoupila v televizi s prohlášením o tom, že Bazouma svrhli. Vyhlásili rovněž celostátní zákaz vycházení, uzavření hranic „do odvolání“ a pozastavení činnosti veškerých státních institucí v zemi. Varovali také před jakoukoli zahraniční intervencí. Své jednání odůvodnili „zhoršující se bezpečnostní situací a špatným vládnutím“.

Velení nigerské armády vyjádřilo Národní radě pro ochranu vlasti podporu. „Vojenské velení ozbrojených sil Nigeru (FAN) se rozhodlo přihlásit se k projevu obranných a bezpečnostních sil,“ stojí podle AFP v prohlášení, které podepsal náčelník generálního štábu, generál Abdou Sidikou Issa. Dodal, že tím chce zabránit smrtící konfrontaci mezi jednotlivými silami. Plukovník Amadou Abdramane ve státní televizi oznámil, že činnost politických stran v zemi je pozastavena.

Podle reportéra agentury Reuters se dnes stovky lidí přesunuly od parlamentu k sídlu vládnoucí strany. Založili tam požár, načež je policie rozehnala slzným plynem. Někteří demonstranti mávali ruskými vlajkami a skandovali protifrancouzské slogany na protest proti vlivu této někdejší koloniální mocnosti v oblasti Sahelu. Podle mluvčí Bílého domu USA neviděly žádné věrohodné důkazy svědčící o tom, že by do převratu v Nigeru bylo zapojeno Rusko nebo soukromá ruská žoldnéřská Wagnerova skupina.

K propuštění Bazouma, členů jeho vlády a jejich příbuzných už vyzvali mimo jiné OSN, Evropská unie a Washington. Dění v Nigeru odsoudilo také Německo. „Násilí není cestou k prosazení politických nebo osobních zájmů,“ uvedlo německé ministerstvo zahraničí. Podporu nigerskému prezidentovi vyjádřil americký ministr zahraničí Antony Blinken a generální tajemník OSN António Guterres, kteří s nigerskou hlavou státu ve středu hovořili. „Přestaňte blokovat demokratickou vládu země a respektujte právní stát,“ vzkázal Guterres při setkání s médiia a vyzval ty, kteří zadržují prezidenta Bazouma, aby jej „okamžitě a bezpodmínečně propustili“.

Bazoum je demokraticky zvoleným prezidentem, který Nigeru vládne od dubna 2021. Historii země provází od získání nezávislosti v roce 1960 státní převraty a četné pokusy o puč.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: Lidovky.cz, ČTK