Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Sýrii zaútočíme, prohlásil Obama. Požádal Kongres o posvěcení

Podle Obamy zaútočil syrský režim na lidskou důstojnost, a před tím nemůže Amerika zavřít oči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle Obamy zaútočil syrský režim na lidskou důstojnost, a před tím nemůže Amerika zavřít oči. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama rozhodl, že Spojené státy americké zaútočí na Sýrii. Zároveň ale uvedl, že bude chtít akci posvětit od Kongresu. Podle jeho slov byl chemický útok v Sýrii nejhorším útokem v 21. století, který ohrožuje národní bezpečnost Spojených států.

Uvedl to ve svém prohlášení v Růžové zahradě Bílého domu. Obama později formálně požádal Kongres o schválení útoku na Sýrii. Zaslal mu návrh zákona povolujícího užití vojenské síly v Sýrii s cílem odstranit potenciál dalších chemických útoků, informoval podle agentury AFP Bílý dům. Obama ale připustil, že je sám dostatečnou autoritou, aby souhlas k akci udělil i bez Kongresu. "Situace je závažná a v zájmu země je nutné, aby na toto téma proběhla diskuze," řekl.

Podle Obamy zaútočil syrský režim na lidskou důstojnost. "Nemůžeme a nebudeme zavírat oči před tím, co se děje v Damašku," sdělil. Chemický útok z 21. srpna v Sýrii tvrdě odsoudil a připomněl, že zemřelo více než tisíc lidí včetně stovek dětí. VÍCE k tématu NAJDETE ZDE.

Rozhodnutí Obamy podporuji, napsal Cameron

Vojenský úder proti syrskému režimu Bašára Asada bude omezený. "Jsme připraveni zaútočit kdykoli, zítra, za týden, za měsíc," prohlásil Obama. Vojenské síly prý jen čekají na jeho rozkaz.

Sněmovna reprezentantů se podle jejího předsedy Johna Boehnera bude možnou vojenskou akcí zabývat na svém zasedání v týdnu od 9. září. Šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid později prohlásil, že hlasování by se nemělo uskutečnit později, než v týdnu od 9. září. Reid řekl, že Senát příští týden na toto téma uspořádá veřejná slyšení se zástupci Obamovy administrativy a veřejné i neveřejné informativní schůzky pro senátory.

"Domnívám se, že užití vojenské síly proti Sýrii je oprávněné i nutné," prohlásil Reid, podle něhož se syrský prezident Bašár Asad útokem chemickými zbraněmi dopustil "zvěrstev" na civilistech.

Obama před Bílým domem prohlásil, že respektuje názory, které jsou proti útoku v Sýrii. Je ale nutné zvážit důsledky, které toto "nicnedělání" přinese. Potřebu omezeného úderu proti režimu prezidenta Bašára Asada Obama zdůvodnil nutností hájit mezinárodní zákaz použití chemických zbraní, střežit americké bezpečnostní zájmy a chránit své spojence v oblasti, jako jsou Turecko, Jordánsko a Izrael.

Otázky a odpovědi

Obama své rozhodnutí, které oznámil v Růžové zahradě Bílého domu, učinil po více než dvouhodinové schůzce se svým týmem bezpečnostních poradců. Jeho spolupracovníci, včetně ministrů zahraničí a obrany, budou o Sýrii hovořit se senátory. V neděli pak mají být poslanci Sněmovny reprezentantů seznámeni s tajnými dokumenty, které vláda k Sýrii má.

Agentura Reuters poznamenala, že prohlášení Obamy představuje významný ústup od očekávaného brzkého úderu v Sýrii. Prezident totiž poté, co se britský parlament odmítl k americkým vojenským záměrům připojit, dával najevo, že je připraven nařídit akci i jen samotných Spojených států.

Rozhodnutí americké hlavy státu ihned po oznámení podpořil David Cameron. "Chápu a podporuji rozhodnutí Baracka Obamy," uvedl na svém twitterovém účtu. Naopak před Bílým domem protestovaly proti útoku na Sýrii stovky lidí. Protesty se konaly také v Londýně a Paříži.

Ruský prezident Vladimir Putin označil americká obvinění Damašku z užití chemických zbraní za "nehorázný nesmysl". Chce, aby USA předložily důkazy v Radě bezpečnosti OSN, jinak americké stanovisko neobstojí. Moskva podle prohlášení ruské diplomacie by jakoukoliv americkou vojenskou akci proti Sýrii s pominutím Rady bezpečnosti OSN považovala za "akt agrese".

"Za situace, kdy syrská armáda (vládní vojska) je v ofenzivě, je nehoráznou hloupostí hovořit o tom, že syrská vláda použila chemické zbraně," prohlásil Putin před novináři.

Americký ministr zahraničí John Kerry v pátek prohlásil, že USA jsou si na základě informací, které získaly tajné služby, jisté, že syrský režim podnikl 21. srpna u Damašku chemický útok. Viníci musejí být podle amerického ministra potrestáni. Rakety se zatím neidentifikovanou nervovou látkou byly vypáleny z míst kontrolovaných Asadovým režimem, řekl Kerry. VÍCE k tématu ČTĚTE ZDE.

Demonstrace proti americkému útoku na Sýrii

  • Ve Spojených státech před Bílým domem demonstrovali odpůrci i zastánci možného vojenského zásahu proti Sýrii. Podle agentury AP se podobné demonstrace chystají po celém světě. Protesty proti zásahu se konaly také v Británii, Francii či Německu.
  • Stovky demonstrantů před Bílým domem vyzývaly vládu, aby od zásahu upustila. Více než tisícovka odpůrců zásahu demonstrovala v Londýně a oslavovala odmítnutí vojenské akce proti Sýrii britským parlamentem. "Ruce pryč od Sýrie," skandovali demonstranti.
  • Ve Frankfurtu nad Mohanem se na protiválečné demonstraci sešlo zhruba 700 lidí. Organizátoři protestu požadovali "nezávislou Sýrii osvobozenou od vnějších zásahů".
Demonstrace proti americkému útoku na Sýrii.
,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.