Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bizarní případ na pařížské univerzitě: bývalý rektor čelí vyšetřování kvůli neetickému nakládaní s těly lidí

Svět

  8:03
Paříž - Bývalý rektor pařížské lékařské univerzity Frédéric Dardel čelí vyšetřování kvůli neetickému nakládaní s těly lidí, kteří své pozůstatky věnovali na vědecké účely. Hájí se nedostatkem financí a nezájmem státu věc řešit. Vyšetřování je součástí rozsáhlé kauzy, která vypukla v roce 2019, kdy francouzský list L’Express odhalil, že univerzita s těly nakládala velmi nevybíravě a jejich uskladnění neodpovídalo ani základním hygienickým standardům. Zaznělo také podezření z obchodování s těly, napsala agentura AFP.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Odborné pracoviště založené v roce 1953 při Pařížské univerzitě Reného Descartese dostávalo ročně stovky těl určených k výzkumu pro rozvoj vědeckého poznání. Středisko bylo považováno za jedno z největších středisek pro zkoumání anatomie v Evropě. Po zveřejnění článku v listu L’Express nařídila francouzská ministryně pro vědu a výzkum Frédérique Vidalová, aby se výzkumné centrum uzavřelo.

Vyšetřování bývalého rektora začalo v červenci loňského roku, Dardel byl v souvislosti s případem opakovaně vyslýchán. Podle jeho obhájkyně Dardel ještě ve funkci upozorňoval na nedostatečné financování instituce a problémy s tím spojené. „Nikdy nepřestal žádat o poskytnutí úvěrů, zejména na opravu Centra pro darování těl, ale marně, což ukazuje, stejně jako v případě jiných veřejných služeb, trestuhodnou nedbalost státu,“ uvedla obhájkyně Marie-Alix Canuová-Bernardová. „Pokud existuje někdo, kdo se opravdu snažil (vše napravit), tak to byl on,“ dodala.

Šedesátka pozůstalých podala u pařížského soudu žalobu na neznámého pachatele. Univerzita jako instituce také čelí vyšetřování, stejně jako dva zaměstnanci centra, kteří v něm pracovali jako preparátoři.

Autor:

Mohlo by vás zajímat