Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Roušky povinné i venku. Polsku docházejí lůžka pro pacienty s covidem, zpřísňuje proto opatření

Polský premiér Morawiecki | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský premiér Morawiecki | foto: Reuters

Varšava Polsko je několik kroků od chvíle, kdy mu nebudou stačit lůžka a plicní ventilátory pro pacienty s covidem, připustil ve čtvrtek premiér Mateusz Morawiecki. Oznámil, že od soboty lidé v celé zemi budou muset nosit roušky i venku. Země s přibližně 38 miliony obyvatel ve čtvrtek zaznamenala rekordních 4280 nově nakažených, nejvyšší od začátku nynější pandemie je i nárůst zemřelých s covidem-19, je jich 76.

„Jsme několik kroků od chvíle, kdy se začne nedostávat lůžek a ventilátorů,“ řekl Morawiecki na tiskové konferenci. Uvedl také, že jeho vláda nechce v zemi znovu vyhlásit celostátní karanténu, jako tomu bylo letos na jaře. Od soboty místa na kulturních akcích a v kinech budou moci být obsazena jen ze čtvrtiny, na svatbách a dalších rodinných oslavách se bude moci sejít nejvýše 100 lidí. V restauracích budou muset být stoly uspořádány tak, aby na každého hosta připadaly čtyři metry čtvereční.

V Polsku se koronavirem doposud nakazilo 111 599 lidí, celková smrtelná bilance činí 2867. Za posledních 24 hodin přímo onemocnění covid-19 podlehlo osm pacientů, dalších 68 mělo i přidružené choroby. V nemocnicích leží 4138 pacientů s covidem-19, z nich 296 potřebuje plicní ventilaci, což je oproti středě nárůst o 13 procent.

Odborníkům dělá starosti blížící se svátek Všech svatých, kdy se na hřbitovech setkávají zástupy lidí a který je v Polsku příležitostí k rodinným návštěvám. Někteří by chtěli, aby 1. listopadu, na kdy svátek připadá, byly hřbitovy zavřené a aby se období, kdy na lidé chodí na hroby svých blízkých, rozložilo na několik víkendů.

V Sejmu, dolní komoře parlamentu, ve středu vypukly hádky kvůli chování poslanců krajně pravicové Konfederace, kteří odmítají dodržovat povinnost nosit roušky ve všech sálech parlamentu a zachovávat rozestupy od ostatních. Grzegorz Braun z Konfederace si od místopředsedkyně Sejmu Malgorzaty Gosiewské z vládnoucího Práva a spravedlnosti vysloužil označení „pakáž“.

Přibližně 22 procent lidí v Polsku tvrdí, že se „rozhodně“ bojí koronaviru, 36 procent uvádí, že „spíše“ má z něho strach, vyplývá z průzkumu pro list Dziennik-Gazeta Prawna a rozhlasovou stanici RMF FM. Co se týče názoru na očkování proti koronaviru, jsou tábory jeho stoupenců i odpůrců vyrovnané. „Určitě“ by se dalo naočkovat 23,1 procenta lidí a „spíše“ 23 procent. Proti očkování se rozhodně vyslovilo 30,7 procenta respondentů a „spíše“ by si ho nedalo dát 15,5 procenta.

V Česku z průzkumu zveřejněného koncem září vyplynulo, že skoro tři pětiny lidí se nechtějí proti koronaviru naočkovat.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...