Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obohacování uranu, nebo továrna na součástky do odstředivek? Odborníci váhají nad neznámým střediskem v KLDR

Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | foto: Reuters

Soul Odborníkům na severokorejský jaderný program stále není jasné, k čemu slouží středisko v Kangsonu, jež se nachází na jihozápadě od hlavního města KLDR Pchjongjangu. Podle vydané zprávy projektu 38 North, který dění kolem jaderného programu sleduje, středisko slouží k výrobě součástek do odstředivek, píše agentura Reuters. Tajné služby se domnívají, že středisko může sloužit k obohacování uranu, který se používá mimo jiné k výrobě jaderných zbraní.

Proti domněnce, že se v Kangsonu vyrábí obohacený uran, ale podle zprávy projektu 38 North svědčí několik okolností. Bývalý představitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Olli Heinonen na základě analýzy satelitních snímků tvrdí, že středisko nevykazuje některé rysy typické pro centrum obohacování uranu. Budově například chybí klimatizace a další zařízení, která jsou pro výrobu obohaceného uranu nezbytná.

„Rysy střediska (v Kangsonu) se více podobají továrně na výrobu součástek pro odstředivky,“ tvrdí Heinonen. Odstředivky jsou klíčovým přístrojem při obohacování uranu a na jejich výkonu záleží, nakolik se uran podaří obohatit. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí obohacení nad 85 procent.

Podle agentury Reuters se americké tajné služby domnívají, že se uran v Kangsonu obohacuje. Jejich zjištění ale nejsou definitivní. „Evropské tajné služby jsou v hodnocení opatrnější, než jejich americké protějšky,“ uvádí odborník na KLDR z univerzity King’s College London Ramon Pacheco Pardo.

Podle šéfa MAAE Rafaela Grossiho má jeho agentura poznatky, že středisko v Kangsonu je zapojeno do severokorejského jaderného programu.

Podle projektu 38North bylo v KLDR s jistotou identifikováno pouze jedno středisko pro obohacování uranu. Projekt 38 North se věnuje dění v KLDR. Jeho provozovatelem je americká nevládní organizace Stimson Center, která se věnuje tématu zákazu šíření zbraní hromadného ničení.

Správný odhad schopnosti KLDR obohacovat uran může napovědět, kolik má Severní Korea jaderných bomb. Většinou se mluví o 40 až 60 jaderných zbraních. KLDR dosud provedla šest jaderných zkoušek: v říjnu 2006, v květnu 2009, v únoru 2013, dva v roce 2016 (leden a září) a poslední v září 2017.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!