Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odklon od nezávislosti. Katalánští separatisté pár dní před volbami ztrácí

V Katalánsku demonstruje 1 milion španělů za jednotné Španělsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Katalánsku demonstruje 1 milion španělů za jednotné Španělsku. | foto: ReutersReuters

VÍDEŇ/PRAHA Do voleb v rozbouřeném Katalánsku už zbývá jen pár dní a jejich výsledek zůstává nejistý. Separatisté, kteří až donedávna ovládali průzkumy, nyní podle čerstvého průzkumu listu El Nacional začínají lehce ztrácet. Krátce před regionálními volbami je v Katalánsku jistá jediná věc: rekordní účast. K hlasování se hodlá podle průzkumů dostavit přes 80 procent voličů.

Separatistická strana Republikánská levice Katalánska opustila s 21procentní voličskou podporou první místo, kde jí nahradila promadridská strana Cuidadanos, která by získala zhruba 24 procent hlasů.

Další separatistická strana expremiéra Carlese Puigdemonta, který zůstává v belgickém exilu, má dostat 18 procent hlasů.

Takže: potřebnou absolutní většinu 68 křesel v regionálním parlamentu nemá podle dosavadního rozložení sil zaručenu nikdo ze soupeřů. Výsledkem hlasování může být pat.

Zákopy neporozumění

Osud Katalánska tak bud viset na vůli menších stran, jako je koalice En Comú-Podem (Společně můžeme), v jejíchž řadách působí i populární barcelonská starostka Ada Colauová.

Nesouhlasí sice s jednostranným vyhlášením katalánské samostatnosti, stejně tak ale kritizuje i Madrid za převzetí přímé správy nad odštěpeneckým regionem.

Lidé s katalánskou vlajkou na demonstraci za propuštění katalánských politiků.
Protesty v Barceloně

Bezmála osmimilionové Katalánsko se tak možná bude o volbách dál utápět v nesmiřitelných sporech o své budoucnosti. Odlišné názory tam hloubí zákopy neporozumění mezi blízkými přáteli či mezi příbuznými.

„Můj bratr je stoupencem nezávislosti, zbytek rodiny je však proti,“ říká třiadvacetiletý Cesar Sierra, který žije na jižním předměstí Barcelony. „Raději jsme si u nás zakázali politické debaty, abychom se vyhnuli případným problémům,“ vykládá Sierra.

„Tohle je loupež“

Vyhraněnou předolební atmosféru nyní ještě víc rozjitřilo stěhování uměleckých děl ve městě Lleida na západě Katalánska. Stovky lidí tam tento týden bouřlivě protestovaly proti převozu čtyř desítek sbírkových předmětů do sousední Aragonie, na základě dva roky starého rozhodnutí španělských úřadů.

Převoz se uskutečnil brzy zrána za masivní asistence policejních složek. Akce poskytla vítanou munici katalánským autonomistům. Mluvili o „drancování Katalánska.“ Dokonce i k Madridu loajální šéf katalánských socialistů Miquel Iceta označil stěhování uměleckých děl za velkou chybu. Podle něj se mělo alespoň vyčkat na skončení soudního řízení.

Jenže sesazená katalánská vláda nemůže oficiálně podat odvolání. A španělský ministr kultury Íňigo Méndez de Vigo, který převzal agendu katalánského ministerstva umění, převoz předmětů schvaluje – odvolávat se nehodlá.

Není to jediný příklad problematického rozhodnutí z poslední doby, které jitří v regionu vášně. Katalánce rovněž popudilo rozhodnutí španělského nejvyššího kontrolního úřadu, který včera nařídil obstavit dům bývalého katalánského premiéra Artura Mase, stejně jako nemovitosti několika jeho spolupracovníků.

Verdikt pro tyto politiky znamená, že nemohou ve svých domech nadále bydlet, nesmějí je ani prodat či převádět na jiné osoby. Předběžné opatření má platiti až do uzavření případu, ve kterém jsou katalánští představitelé obviněni ze zneužití veřejných prostředků, jež použili k zorganizování referenda o nezávislosti.

Na řadě bude Korsika?

Příklad neklidného Katalánska vyvolává odstředivé tendence i jinde v Evropě. Naposledy se to ukázalo na francouzské Korsice. V druhém kole regionálních voleb tam v neděli posílili nacionalisté, kteří se netají sympatiemi k podobně smýšlejícím katalánským politikům.

Paříž zatím veškeré hlasy, volající po větší míře autonomie „Ostrova krásy“ odmítá. Postupuje stejně neústupně jako vláda v Madridu vůči Kataláncům. To může posílit tvrdé jádro separatistů. Mohou nabýt dojmu, že Paříž je brala vážně jen tehdy, když v minulosti otřásaly ostrovem bombové útoky.

Politolog Thierry Dominici z Univerzity v Bordeaux ale soudí, že situace se změnila. Podobně jako v Katalánsku se dostalo téma do širšího povědomí, už není jen záležitostí hrstky radikálů. „Nacionalismus v umírněné podobě se stává masovou záležitostí, každý se s ním může identifikovat,“ soudí Dominici.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!