1. prosince 2017 14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Madrid začal vyslýchat katalánské exministry. Mají šanci opustit vězení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Odvolaný katalánský místopředseda vlády Oriol Junqueras. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaný katalánský místopředseda vlády Oriol Junqueras. | foto: Reuters

MADRID V Madridu v pátek začaly výslechy katalánských exministrů a dvou separatistických lídrů, kteří žádají o propuštění z vazby. V ní jsou exministři měsíc a aktivisté od poloviny října kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Řízení se koná proto, že jejich kauzu před týdnem převzal nový soudce. Španělská média očekávají, že by mohl rozhodnout o propuštění všech deseti Katalánců na kauci.

Jako první předstoupil před soudce nejvyššího soudu Pabla Lllarenu bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras. Po něm má přijít na řadu dalších sedm exministrů, mezi nimiž jsou i dvě ženy. Jako poslední zřejmě budou vypovídat lídři katalánských separatistických organizací Ómnium a Katalánské národní shromáždění (ANC) Jordi Cuixart a Jordi Sánchez.

Před soudní budovou čeká na zprávy ze soudní síně několik desítek novinářů a příznivců a příbuzných uvězněných. Dorazila řada katalánských politiků, například i bývalý katalánský premiér Artur Mas, který byl letos odsouzen ke dvouletému zákazu činnosti za nezávazné hlasování o nezávislosti Katalánska z roku 2014.

O propuštění soud snad rozhodne během pátku

Uvězněné politiky a aktivisty podpořil v pátek i katalánský expremiér Carles Puigdemont. „Chceme vás doma. Musíte opustit věznici, protože jste do ní nikdy neměli vstoupit. Udělejte vše, co je potřeba, abyste se dostali ven. Máme hodně práce a potřebujeme vás,“ napsal v noci na pátek na twitteru Puigdemont, který je se čtyřmi exministry v Bruselu, kde čeká na rozhodnutí belgické justice o vydání do Španělska. Soudní jednání v Bruselu je plánováno na pondělí.

Soudce Llarena požádal o přidělení kauzy proto, že má na starost případ členů bývalého vedení katalánského parlamentu. Ti jsou také obviněni ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska a ve vazbě nejsou, protože jim Llarena před třemi týdny stanovil možnost kauce.

Soudce nemá lhůtu pro své rozhodnutí. Španělská média ale očekávají, že by mohl rozhodnout už během pátku. Pokud stanoví kauci pro propuštění z vazby, vyjdou obvinění z vězení nejspíš až v sobotu.

Zaplatit kauci hodlá organizace ANC, která tak učinila už v případě bývalého vedení katalánského parlamentu. Místopředseda ANC Agustí Alcoberro doufá, že kauce pro jednotlivé politiky nebude tak vysoká, jako byla v případě bývalé předsedkyně parlamentu Carme Forcadellové. Za ni musela ANC složit 150 tisíc eur (asi 3,8 milionu korun).

ČTK
  • 1Diskuse
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na Lidovky.cz