Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odsouzení propagandy ze strany EU vidí Kreml jako útok na svobodu ruských médií

Svět

  16:24
MOSKVA - Moskva je připravena reagovat na nedávné usnesení Evropského parlamentu o rostoucím propagandistickém tlaku Ruska v Evropě. Novinářům to v úterý v Kremlu sdělil prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Potvrdil, že usnesení Rusko vnímá jako nepřípustný zásah do svobody médií.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: Reuters

Evropští poslanci minulý týden ve Štrasburku v usnesení obvinili Rusko, že chce „útočit na demokratické hodnoty a rozdělit Evropu“. Moskva se uchyluje k internetové propagandě, jejímž cílem je podle europoslanců vyvolávat strach a pochybnosti a evropský blok rozdělovat. Využívá k tomu agresivně celou řadu nástrojů, „například zvláštní nadace, vícejazyčné televizní kanály, agentury, které poskytují pseudoinformace, sociální média a trolly“.

VIDEO: V ruské Ufě zmizelo auto. Propadlo se pod zem a už jej nenašli

Peskov v úterý konstatoval, že rezoluce je útokem na sdělovací prostředky a je v protikladu s „obecným chápáním demokracie a svobody přístupu k informacím“. Západoevropská veřejnost má podle něj právo na získávání „alternativních informací“, ve srovnání s tím, co se jí předkládá jako jediný zdroj pravdy.

Na dotaz novinářů, zda Rusko připravuje reakci, mluvčí odpověděl „nepochybně“.

V Kremlu se v pondělí za zavřenými dveřmi konala schůze Bezpečnostní rady, hlavního poradního orgánu Vladimira Putina. Rada, v níž zasedají špičky ruské diplomacie, armády a výzvědných služeb, podle stručného komuniké projednávala „otázku informační přítomnosti Ruska v zahraničí“. Žádné další informace ze zasedání na veřejnost nepronikly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!