Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odvolací soud v USA povolil popravu vražedkyně, která zabila těhotnou ženu a vyřízla jí dítě

Vražedkyně Lisa Montgomeryová může být popravena, rozhodl soud. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vražedkyně Lisa Montgomeryová může být popravena, rozhodl soud. | foto: Reuters

Washington Odvolací soud ve Spojených státech v pátek otevřel cestu k popravě jediné ženy, která ve federální věznici čeká na vykonání nejvyššího trestu. Došel k závěru, že soud nižší instance minulý týden pochybil, když zakázal popravit 12. ledna Lisu Montgomeryovou. Ta byla k hrdelnímu trestu odsouzena za vraždu těhotné ženy a následný únos jejího dítěte.

Montgomeryová měla smrtící injekci ve federálním vězení v Terre Haute ve státě Indiana dostat 8. prosince, ale soudce popravu odložil, když se právníci odsouzené nakazili koronavirem a požádali o prodloužení času na podání žádosti o milost. Federální ministerstvo spravedlnosti jako nový termín popravy stanovilo 12. leden, což napadli právníci Montgomeryové. Soudce jim minulý týden dal zapravdu a pozastavil platnost nařízení ředitele federální vězeňské správy, kterým stanovil den popravy.

Podle tříčlenného panelu odvolacího soudu ale ředitel správy věznic stanovit termín vykonání nejvyššího trestu směl. Obhájkyně Montgomeryové Meaghan VerGowová podle internetového vydání britského listu The Guardian řekla, že se svými kolegy požádá odvolací soud, aby případ znovu přezkoumal a Montgomeryová 12. ledna popravena nebyla.

Lisa Montgomeryová v prosinci 2004 zaútočila na ženu, která byla v osmém měsíci těhotenství. Uškrtila ji a z břicha jí vyřízla dítě. To pak vydávala za vlastní. Odsouzena k trestu smrti byla v roce 2007. Její obhájci však poukazují na to, že tato žena má v důsledku bití v dětství poškozený mozek a není psychicky zdravá.

Federální poprava ženy se ve Spojených státech naposledy konala v roce 1953. Administrativa Donalda Trumpa tyto popravy po 17leté přestávce obnovila v červenci loňského roku, když k tomu dostala souhlas od amerického nejvyššího soudu.

BBC připomíná, že pokud budou usmrceni i zbývající odsouzenci, stane se Trump prezidentem, na jehož úřadování připadne nejvíce federálních poprav za více než 100 let. Montgomeryová má být popravena jen několik dnů před tím, než se prezidentského úřadu ujme Joe Biden. Ten v minulosti patřil mezi stoupence nejvyššího trestu, nyní ale dal najevo, že po nástupu do Bílého domu bude usilovat o ukončení federálních poprav.

V americkém justičním systému o trestných činech rozhodují federální soudy nebo soudy jednotlivých států. Některé případy, jako falšování měny nebo poštovní loupeže, směřují rovnou k federálním soudům, protože v nich jsou Spojené státy účastníkem. To se týká i případů porušení americké ústavy.

Americký nejvyšší soud v roce 1972 popravy na federální i státní úrovni zastavil. V roce 1976 ale znovu státům popravovat odsouzence povolil a od roku 1988 směly hrdelní trest vykonávat i federální věznice.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!