Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Milenka jakéhokoliv jiného pohlaví‘. Oxfordský slovník upravil definici pro slovo žena

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

OXFORD (VELKÁ BRITÁNIE) Prestižní Oxfordský slovník upravil definici slova žena poté, co si mnoho lidí stěžovalo, že není dostatečně genderově vyvážená. Do slovníkové definice nyní patří například část, která uznává, že žena může být manželka, přítelkyně či milenka jakéhokoliv jiného pohlaví, nikoliv jen mužova. Nové heslo upravuje i další aspekty, někteří bojovníci za práva žen jsou ale stále nespokojení.

Nová definice například odsuzuje jako urážlivá či hanlivá i slova, která byla dříve podle slovníku považována za synonyma. Například slovo „bitch“ (v překladu fena, ale také děvka) bylo označeno za vulgární, protože se v naprosté většině případů používá jako urážka, uvádí deník The Guardian.

Tisková mluvčí společnosti Oxford University Press (OUP), která slovník vydává, uvedla, že bylo provedeno důkladné přezkoumání hesla „žena“ a mnohých dalších s tím spojených pojmů. K revizi podle OUP došlo poté, co mnoho lidí podepsalo petici proti tomu, aby se ve slovníku u těchto hesel objevovala právě slova jako „bitch“ nebo „wench“ (děvečka, v hanlivém slova smyslu).

Aktivisté tvrdili, že i příklady využití slova „muž“ byly mnohem méně urážlivé, ženy byly podle zastánců jejich práv stavěny do role podřízených bytostí a nebo sexuálních objektů.

„Paní Septemberová bude ztělesňovat profesionální i sexy ženu s kariérou,“ stálo například v jednom z příkladů. „Mužští rybáři si svůj úlovek donesou domů, aby ho mohly jejich malé ženy vykostit,“ uváděl další příklad.

„Fena není synonymem pro ženu“

Petice, kterou aktivisté podepsali, žádala mimo jiné vymazat všechny definice, jež by mohly diskriminovat ženy nebo mít konotace mužského vlastnictví žen. Aktivisté zároveň požadovali rozšířit heslo ve slovníku o takové příklady, které by zrovnoprávňovaly ženské menšiny - například lesbičky nebo transsexuální ženy. Petice získala nakonec zhruba 30 tisíc podpisů.

„Fena (bitch) není synonymem pro ženu. Nazývat ženu fenou (děvkou) je dehumanizující. Je to nejen smutné, ale také hrozně nebezpečný příklad každodenního sexismu,“ vyjádřily se zástupkyně organizací jako Women’s Aid nebo Strana za rovnost žen. Přestože jsou lidé, kteří za peticí stojí, podle svých slov z 90 procent spokojeni, stále podle nich Oxfordský slovník nevyhověl všem jejich požadavkům.

Maria Beatrice Giovanardiová, která petici spustila, uvedla, že není možné, aby bylo v seznamu synonym nadále uvedeno slovo „bitch“, které je definováno jako „zlomyslná, nepříjemná nebo nemilovaná žena.“ V běžné mluvě se ale takové slovo používá i jako mnohem hanlivější výraz. Nynější verze slovníku alespoň slovo označuje jako urážlivé.

Giovanardiová přirovnala slovo „bitch“ ke slovu „dickhead“ (v překladu č*rák), které je definováno jako „hloupý, otravný nebo směšný muž“ a ve slovníku je označeno jako vulgární slang, a tím pádem není uvedeno v seznamu synonym u slova „muž“.

Tisková mluvčí OUP uvedla, že jejich slovník spíše „reflektuje, než aby diktoval, jak se má jazyk využívat. Naše hesla píšeme spíše na základě dat podle toho, jak skuteční lidé angličtinu využívají ve svém každodenním životě,“ řekla pro The Guardian.

,

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby
Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby

Máte rádi kosmetiku sebamed Baby? Pojďte si zasoutěžit o tři krásné balíčky, třeba se štěstí usměje právě na vás.