Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Ozbrojení příznivci Trumpa děsili státní tajemnici Michiganu. Zastavte tu krádež, skandovali před jejím domem

Svět

  15:25
Detroit - Státní tajemnice amerického Michiganu Jocelyn Bensonová v neděli se synem věšela na zahradě svého domu v Detroitu vánoční dekorace. V tu chvíli však dorazil burácející dav příznivců dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa. „Zastavte tu krádež“, vykřikovali podle BBC lidé nepodložená tvrzení o volbách, které opakuje poražený prezident.

Státní tajemnice Michiganu Jocelyn Bensonová. foto: Reuters

Mladé republikánky formují vlastní ‚Squad‘, novou frakcí brojí proti progresivním sokyním

Před domem státní tajemnice, jež je zodpovědná za součet hlasů v Michiganu, se shromáždily desítky lidí, někteří z nich měli zbraně. Skupina byla podle demokratky hlasitá a naháněla ji hrůzu. Setkání se streamovalo na Facebook. „Neustoupíme, nevzdáme se, tyto volby neukradnete muži, který si výhru stoprocentně zasloužil,“ napsal Genevieve Peters, který video na síť nahrál. Na místo následně dorazila policie a setkání se rozpustilo. Nikdo zatčen nebyl, jelikož v Michiganu je povoleno nosit legálně vlastněnou zbraň.

Protestanti v michiganském Kapitolu, kde sídlí zákonodárci.
Donald Trump se svou ženou Melanií v Georgii podpořil tamní republikánské...

Úřady Michiganu uvedly, že jde o „znepokojující chování“, které se schovává za právo protestovat. „Zastrašovat děti a rodiny v jejich domovech není aktivismus,“ píší ve zprávě podle BBC.

Ve státě Michigan se na žádost týmu Donalda Trumpa dvakrát přepočítávaly hlasy a místní soudy prověřovaly několik žalob. Šéfovi Bílého domu se stejně jako v dalších státech nepodařilo se stížnostmi uspět a výsledky voleb zvrátit. Nově zvolený Joe Biden zvítězil v Michiganu o asi 154 000 hlasů, tamní úřady již výsledek potvrdily jako definitivní.

Trumpova povolební rétorika

Tajemnice Bensonová ve svém prohlášení nedělní události spojila s vystupováním Donalda Trumpa a jeho snahou podrýt legitimitu voleb. Shromáždění podle ní bylo „prodlouženou rukou zastřených snah šířit nepravdivé informace ohledně bezpečnosti a přesnosti našich voleb“. Volby v Michiganu byly přitom podle jejího vyjádření „jedny z nejbezpečnějších, nejpřístupnějších a nejtransparentnějších v historii státu“.

Na výhrůžky a zastrašování po volbách si v posledních týdnech stěžovala řada dalších činitelů v klíčových státech. Volební úředník z Georgie Gabriel Sterling například minulý týden na tiskové konferenci vyzval Trumpa, aby „přestal povzbuzovat lidi k násilným činům“ svými nepodloženými tvrzeními o volebních podvodech.

Navzdory riziku chystá Trumpová vánoční večírky. Hosté prý usednou do plexisklem oddělených kójí

Trump přitom Sterlingova šéfa nazval na Twitteru „nepřítelem lidu“. „Někdo přijde k újmě, někoho zastřelí, někdo zemře,“ řekl Sterling. „Tohle musí přestat,“ dodal. Výhrůžky rodinně zaznamenala podle BBC i nejvyšší úřednice Arizony Katie Hobbsová.

Donald Trump však zatím na výzvy nereaguje. Legální proces předání moci sice začal, ale prezident prohru stále neuznal a pokračuje v rétorice ukradených voleb. Jeho tvrzení nicméně odporují rozhodnutím soudů po celé zemi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!