Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Na vážkách do poslední chvíle. Nakonec by počasí zřejmě mělo být příznivé a loď Crew Dragon by mohla odstartovat

Povede se vesmírné lodi SpaceX Crew Dragon s podpůrnou raketou Falcon 9 v sobotu odstartovat, nebo bude vzlet opět posunut kvůli nepříznivému počasí? foto: Reuters

Mys Canaveral - Přípravy na sobotní druhý pokus o start nové americké lodi Crew Dragon se dvěma astronauty NASA vrcholí, nicméně nadále není zcela jisté, zda počasí odlet k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) opět nezmaří jako ve středu. Informovali o tom společnost SpaceX, které Crew Dragon patří, a šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Start je plánován na 21:22 SELČ.
  15:25aktualizováno  20:48

Ředitel Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstin ve 20:35 SELČ na Twitteru uvedl, že počasí by přeci jen nakonec mělo být dostačující k odletu rakety Falcon 9 směrem k ISS. Doplňování paliva lodi mělo začít zhruba v době Brindestinova tweetu, takže by mělo jít o významný signál.

NASA odložila start Muskovy vesmírné lodi s posádkou. Historickou událost zhatilo počasí

Nepříznivé povětrnostní podmínky na floridském Mysu Canaveral zabránily Američanům ukončit devítiletou závislost na ruských kosmických lodích Sojuz už před třemi dny. Především kvůli hrozícím bleskům v oblasti Kennedyho vesmírného střediska bylo 17 minut před plánovaným vypuštěním rozhodnuto o odkladu startu.

Přípravy na sobotní druhý pokus o start nové americké lodi Crew Dragon se dvěma...
Amerika se připravuje na návštěvu vesmíru svou lodí. Jde o první let amerických...

Společnost SpaceX v sobotu na Twitteru brzy odpoledne SELČ napsala, že „všechny systémy jsou připravené pro testovací let s astronauty NASA Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleyem. Týmy dál sledují počasí.“

To prakticky vzápětí potvrdil na sociální síti jiným tweetem ředitel Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstin. „Pokračujeme s vypuštěním dnes. Počasí zůstává výzvou s padesátiprocentní možnosti zrušení,“ napsal.

Zhruba hodinu a půl před startem internetová televize NASA, která přípravy k letu živě přenáší, uvedla, že v současnou chvíli by start nebyl kvůli počasí možný. Média již ve středu uváděla, že počasí na floridském mysu se umí změnit velice rychle a že obloha zde po bouřce dokáže přejít v azurovou v několika minutách.

Astronauti jsou již na palubě lodi, jejíž vstup byl zhruba dvě hodiny před předpokládaným startem uzavřen. Posádka nyní provádí předletovou kontrolu včetně prověrky spojení s řídicím střediskem.

Jde o první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy NASA ukončila program raketoplánů. Úřad proto také tuto událost označil jako Launch America (Start Amerika). Historické je ale zejména to, že do vesmíru dostane lidskou posádku poprvé soukromý dopravce. Crew Dragon i nosná raketa Falcon 9 patří společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska.

VIDEO: Prototyp nové rakety firmy SpaceX explodoval na testovací rampě. Nikdo se nezranil

Odložený start z historického startovacího komplexu 39A Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral je v sobotu stanovený na 21:22 SELČ. Pokud vše proběhne podle plánu, Crew Dragon na orbitálním komplexu přistane o 19 hodin později, v neděli v 16:29 SELČ. Jestliže počasí zmaří i druhý pokus, je v záloze třetí možnost odletu v neděli ve 21:00.

Loď Crew Dragon letěla k ISS poprvé už loni v březnu, tehdy to ale bylo bez posádky. Na loňský první demonstrační let nyní navazuje druhý zkušební let, tentokrát s astronauty. Pokud bude vše úspěšné, získá Crew Dragon plné schválení NASA pro dopravu astronautů do vesmíru.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!