20. května 2018 14:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Palestinský vůdce Abbás byl hospitalizován v nemocnici, tento týden již potřetí

Palestinský prezident Mahmúd Abbás. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinský prezident Mahmúd Abbás. | foto: REUTERS/Mohamad Torokman

RAMALLÁH Palestinský vůdce Mahmúd Abbás byl převezen do nemocnice v Ramalláhu, oznámila agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného palestinského činitele. Tento zdroj ale nesdělil žádné podrobnosti o příčinách hospitalizace 83letého prezidenta ani o jeho aktuálním zdravotním stavu. Abbás je hospitalizován už potřetí za necelý týden.

V úterý se podrobil drobnému operačnímu zákroku na uchu a byl po pár hodinách propuštěn. Krátce hospitalizován byl pak znovu v pátek, informovala palestinská agentura WAFA bez dalších podrobností.

Letos v únoru byl Abbás krátce hospitalizován během své návštěvy v USA. Vyčerpání ho přivedlo do nemocnice v Ramalláhu také v červenci 2017. Podrobil se tam testům a jeden z lékařů pak uvedl, že Abbás trpí zánětem žaludku, který se zhoršil v důsledku stresu.

Jakýkoli Abbásův zdravotní problém vzbuzuje obavy kvůli neklidné situaci na palestinských územích. Ta jsou rozdělena mezi dvě soupeřící vlády a navíc podle Reuters neexistuje žádný oficiální nástupce stárnoucího prezidenta.

Abbás výzvy ke jmenování svého nástupce ignoruje

Abbás, který nemá v úmyslu na svou funkci rezignovat, podle Reuters výzvy ke jmenování svého nástupce ignoruje. Ponechává tak volné pole tvrdému mocenskému boji v případě, že by funkci nemohl vykonávat.

Abbás byl zvolen prezidentem v roce 2005, podle tehdejších předpokladů na čtyřleté funkční období. V roce 2007 se však konkurenční hnutí Hamás zmocnilo kontroly nad Pásmem Gazy a Abbás zůstal u moci na okupovaném Západním břehu Jordánu. Pokusy o smíření Abbásovy palestinské samosprávy a vlády Hamásu v Gaze opakovaně selhaly.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz