5. dubna 2016 15:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Panamská krize na Islandu: zkompromitovaný premiér chce rozpustit parlament

Podle kritiků Gunnlaugsson prostřednictvím offshoreové společnosti zatajil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle kritiků Gunnlaugsson prostřednictvím offshoreové společnosti zatajil... | foto: Reuters

REYKJAVÍK Již asi desetina z 330 000 obyvatel Islandu podepsala petici vyzývající k rezignaci premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona, zkompromitovaného aférou Panama Papers. Islandský premiér demisi podat odmítá a místo toho požádal prezidenta o rozpuštění parlamentu. Hlava státu však Gunnlaugssonovu žádost zamítla: chce nejdříve jednat se stranami.

Předseda islandské středopravé vlády je jedním ze světových státníků, kteří jsou údajně zapleteni do skandálu s využíváním daňových rájů. V pondělí večer se na demonstraci v centru metropole Reykjavíku sešlo 10 000 lidí. Gunnlaugsson v pondělí odstoupit odmítl a podle agentur Reuters a AFP dnes na svém facebookovém účtu pohrozil, že rozpustí parlament.

Podle serveru Iceland Monitor se proti premiérovi postavili již i členové jeho vlastní strany. Radní z premiérovy Pokrokové strany v druhém největším islandském městě Akureyri v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích napsali, že Gunnlaugsson ztratil důvěru a měl by podat demisi.

Server Iceland Monitor uvedl, že pondělní protest před budovou parlamentu v Reykjavíku byl jednou z největších politických demonstracích v dějinách země. Lidé pískali na píšťaly, bubnovali na bubny a někteří mávali banány, aby naznačili, že žijí v banánové republice.

Pobouření Islanďané na demonstraci ze demisi premiéra zkompromitovaného aférou...
Již asi desetina z 330 000 obyvatel Islandu podepsala petici vyzývající k...

Další protesty jsou plánovány na 17:00 místního času (19:00 SELČ). Islandské opoziční strany plánují vyvolat v parlamentu hlasování o nedůvěře, které by se mohlo uskutečnit během tohoto týdne.

Podle kritiků Gunnlaugsson prostřednictvím offshoreové společnosti zatajil milionové investice do bank ve své zemi. Poté, co se v roce 2013 stal premiérem, byl přitom zapojen do vyjednávání o osudu tří islandských bank zkrachovalých v důsledku finanční krize.

Aféra Panama Papers:

ČTK