Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Do pokušení nás uvádí Satan.‘ Papež schválil změnu Otčenáše, Česko zatím odolává

Svět

  11:48aktualizováno  15:14
Pilíř všech křesťanů, modlitba Otčenáš, se dočká nového překladu. Papež František schválil změnu jejího znění. Upravený překlad se ale týká jen italštiny. Nad změnami českého textu visí otazníky. Klíčové rozhodnutí má vydat Česká biskupská konference (ČBK).

Papež František při návštěvě Bulharska. foto: Reuters

„ČBK zatím žádné změny znění modliteb neplánuje,“ sdělil LN generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl. Podobně se vyjádřil i sekretář Komise ČBK pro liturgii Jan Šlégr. „Osobně se domnívám, že se neuvažuje o tom, že by se modlitba u nás měnila,“ řekl.

Papež již v minulosti ujistil, že nechce měnit obsah modlitby, žádá jen o opravu nesprávného překladu. Namísto fráze „... a neuveď nás v pokušení“ bude proto v italské verzi platný výraz „... nedopusť, abychom podlehli pokušení“.

Podle hlavy katolické církve současný překlad není dobrý, protože hovoří o Bohu, který svádí k pokušení. „Ten, kdo podléhá pokušení, jsem však já sám; on mě do pokušení netlačí. To Otec nedělá; Otec ti pomáhá okamžitě vstát. Do pokušení nás uvádí Satan, je to jeho působiště, „ vysvětlil.

Pozměněná italská verze Otčenáše se objeví ve třetím vydání Římského misálu, liturgické knihy, která obsahuje doprovodné texty pro mše v římskokatolické církvi. Papež otevřel změnu překladu už před dvěma lety.

Křesťané na celém světě se učí základní křesťanskou modlitbu Otčenáš zpaměti. Změna ale prozatím nemá absolutní podporu. Britští katolíci například již sdělili, že modlitbu v angličtině měnit nebudou. Před rokem podle zdroje LN arcibiskup Dominik Duka vyjádřil změnám podporu. „S logikou změn primas český souhlasí,“ řekl LN zdroj. Přijetí ale není v jeho pravomoci.

Návrhy na změny v liturgii jsou v kompetenci  Liturgické komise České biskupské konference, pak by je musela schválit právě ČBK.

„Bylo by jistě rozumné takový zásah do překladu nejdůležitější křesťanské modlitby probírat i s ostatními křesťanskými církvemi, sdruženými v Ekumenické radě církví. I když změna ustáleného znění by pomohla lépe pochopit smysl této modlitby, já osobně bych se k ní spíš přikláněl, myslím, že v hodně konzervativním prostředí většiny křesťanských církví v Čechách k té změně nedojde,“ vysvětlil LN katolický kněz Tomáš Halík.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...

Mohlo by vás zajímat