21. května 2017 16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pašoval do USA pět tun kokainu, ruská ombudsmanka žádá jeho omilostnění

Konstantin Jarošenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konstantin Jarošenko | foto: Vysílání RT

MOSKVA Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová požádala amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby udělil milost ruskému letci Konstantinu Jarošenkovi, odsouzenému v USA za pašování drog. Zmocněnkyně pro lidská práva to v neděli řekla televizní stanici Rossija 24.

Americký soud potrestal Jarošenka v roce 2011 dvacetiletým vězením, když ho shledal vinným z účasti na pašování pěti tun kokainu do Spojených států. Zadržen byl v květnu 2010 v Libérii, jejíž úřady ho pak vydali k trestnímu stíhání v USA.

Americký odvolací soud loni v dubnu zamítl Jarošenkovu žádost o revizi rozsudku. Obrátit se s odvoláním na nejvyšší soud Spojených států už Jarošenko podle agentury TASS nechtěl.

„Dnes jsem podepsala žádost o jeho omilostnění adresovanou prezidentovi USA,“ odpověděla Moskalkovová na otázku novinářů týkající se Jarošenkova případu. V této souvislosti dodala, že ji navštívila jedna Ruska, která jí líčila špatné podmínky v amerických věznicích, nedostatečnou stravu a nemožnost převážet vězně do jiných zařízení.

„Nejednou jsem se už snažila prostřednictvím velvyslanectví zjistit možnost mojí návštěvy (u Jarošenka),“ podtrhla ruská veřejná ochránkyně lidských práv svoje pochybnosti ohledně situace, v níž se Jarošenko nyní nachází.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz