Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Piknikem proti vládě: thajští demonstranti zablokovali ulice Bangkoku

Svět

  10:13
BANGKOK - Thajští protivládní demonstranti se ve čtvrtek vrátili do ulic Bangkoku a zablokovali dopravu, když si na jedné z hlavních křižovatek uspořádali polední piknik. Svými protesty se snaží přimět k odchodu premiérku Jinglak Šinavatrovou. Čtvrteční akce byla podle organizátorů jen "zahřívacím kolem" před velkým shromážděním svolaným na neděli, napsala agentura AP.

Protestní piknik v ulicích Bangkoku. Vůdce demonstrantů Sutchep Tchaugsuban v brýlích uprostřed foto: Reuters

Centrem Bangkoku procházelo poklidně několik tisíc lidí. Účast byla nižší než při mohutných protestech začátkem prosince, ale dostatečná, aby způsobila dopravní zácpu. Vůdci protestu ji podpořili tím, že přímo uprostřed jedné z nejrušnějších křižovatek začali rozdávat rýži a grilované vepřové.

VÍCE ZDE:

Premiérka Šinavatrová v reakci na protivládní protesty minulý týden rozpustila parlament a vyzvala k uspořádání předčasných voleb 2. února příštího roku. Vůdce protivládních protestů Sutchep Tchaugsuban ale požaduje, aby sama Šinavatrová odstoupila, než se budou volby konat. Vyzval k vytvoření nevolené "lidové rady", která by dohlížela na politické a ekonomické reformy před volbami.

Protesty v Thajsku trvají už několik týdnů. Opozice chce svrhnout Šinavatrovou, aby se zbavila vlivu jejího bratra, bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry. Ten byl odstraněn při armádním převratu v roce 2006 a od té doby žije v exilu, aby nemusel do vězení za zneužívání moci. Opoziční předáci jsou přesvědčeni, že expremiér ze zahraničí stále ovlivňuje politiku kabinetu své sestry.

Autoři: ,