Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Bangkok opět vře, protivládní demonstranti obsadili klíčové ulice

Svět

  11:11aktualizováno  11:16
BANGKOK - Thajští protivládní protestující v pondělí obsadili klíčové křižovatky v hlavním městě Bangkoku a uzavřeli tak většinu dopravy do centrální obchodní čtvrti metropole. Pokračuje tak krize, která trvá už více než dva měsíce a vyžádala si osm mrtvých. Informovala o tom agentura AP.

Protivládní protesty v Bangkoku. foto: Reuters

Opozice organizující protesty obviňuje vládu premiérky Jinglak Šinavatrové z korupce a rovněž tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006.

Podle agentury AP byla v pondělí v Bangkoku uzavřena většina škol, jakož i velká nákupní centra. Mnoho obyvatel se rozhodlo očividně zůstat doma a dopravní ruch ve městě je menší než obvykle. Vláda rozmístila v ulicích 10 000 policistů a 8000 vojáků, kteří však proti demonstrantům nijak nezasahují.

Barikády

Protesty se v tomto okamžiku soustřeďují na sedm hlavních křižovatek, kde demonstranti blokují průjezd barikádami z pytlů naplněných pískem a zaparkovanými dodávkami. Akce má místy podobu happeningu, při němž protestující pořádají pikniky na chodnících, poslouchají řečníky na pódiích, pískají na píšťalky a mávají vlajkami, píše agentura AP. Demonstranti uvedli, že plánují také obklíčit vládní ministerstva, aby znemožnili jejich fungování, a přerušit dodávky vody a elektřiny do soukromých rezidencí Šinavatrové a členů její vlády.

Pro turisty údajně nové demonstrace neznamenají žádné výraznější omezení. "Život v Bangkoku a ve zbytku Thajska běží normálně dál," sdělila turistická informační kancelář TAT, kterou citovala agentura DPA. Protestující sice uzavřeli většinu povrchové dopravy do centrální obchodní čtvrti metropole, návštěvníci ale mohou po Bangkoku, který byl podle asociace platebních karet MasterCard loni s 16 miliony turistů nejnavštěvovanějším městem světa, cestovat metrem či vlakem. Ani provoz letiště nebyl narušen a turistické památky ve městě zůstaly otevřené, sdělila turistická kancelář.

VÍCE ZDE:

Další krveprolití?

I přes zatím mírumilovný průběh protestních akcí však existují obavy, že by se demonstrace mohly znovu zvrhnout v krveprolití a vyloučená není ani možnost vojenského převratu. V noci na dnešek neznámí ozbrojenci začali střílet na protestující, kteří se utábořili nedaleko rozlehlého vládního komplexu. Jednoho muže zasáhli do krku, se zraněním skončil v nedaleké nemocnici. Šlo o třetí podobný útok od 6. ledna. Při jiném incidentu dnes ráno ozbrojenci vypálili asi deset střel na sídlo opoziční Demokratické strany a rozbili několik oken. Střely nikoho nezranily.

Premiérka pod tlakem ulice začátkem loňského prosince oznámila rozpuštění dolní komory parlamentu a slíbila uspořádat 2. února předčasné volby. Lídři protestního hnutí ale hodlají volby, které by s největší pravděpodobností vyhrála opět Šinavatrová, bojkotovat a pokračovat v masových demonstracích s cílem dosadit do čela země nevolený orgán.

Šinavatrová v pondělí vůdce protivládních protestů a politické strany vyzvala k diskusi o návrhu volební komise, aby bylo hlasování přeloženo na pozdější, květnový termín. Vůdce demonstrantů Sutchep Tchaugsuban nicméně v neděli zopakoval, že on ani jeho stoupenci na žádné jednání o skončení krize nepřistoupí.

Autoři: ,