Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slzy a prosby k demonstrantům. Thajská premiérka rezignovat nehodlá

Svět

  10:58
BANGKOK - Se slzami v očích prosila thajská premiérka Jinglak Šinavatrová protivládní demonstranty, aby rozpustili své protesty v ulicích a podpořili předčasné volby, které by se měly konat 2. února příštího roku. Prohlásila zároveň, že nehodlá rezignovat na svou funkci. Vůdci protestu ale její výzvu odmítli akceptovat a trvají na tom, aby do 24 hodin podala demisi, napsala agentura Reuters.

Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová foto: ČTK

Po týdnech místy násilných pouličních protestů Šinavatrová v pondělí oznámila rozpuštění dolní komory parlamentu a slíbila uspořádat co nejdříve předčasné volby. Lídři protestního hnutí ale hodlají v masových demonstracích pokračovat s cílem dosadit do čela země nevolený orgán.

Vláda navrhla, aby se volby konaly 2. února, přičemž toto datum musí ještě oficiálně schválit volební komise. Ta s uvedeným termínem podle všeho souhlasí. Šinavatrová dodala, že do voleb bude vykonávat své povinnosti coby prozatímní premiérka.

VÍCE ZDE:

Nevím, kam dál ustoupit

"Teď, když vláda rozpustila parlament, vás žádám, abyste přestali protestovat, a aby všechny strany spolupracovaly na přípravě voleb," řekla Šinavatrová. "Ustoupila jsem do té míry, že už nevím, kam dál bych měla ustoupit," dodala a do očí se jí nahrnuly slzy.

Odhadem 3000 protestujících přes noc tábořilo před sídlem vlády, kde má také premiérka svůj úřad. V pondělí se před vládním komplexem sešlo na 160 000 demonstrantů v jednom z největších protestů v nedávné thajské historii. Podle analytiků by se v úterý, kdy je v Thajsku státní svátek při příležitosti Dne ústavy, mohla zopakovat podobně masivní účast.

Protestující chtějí svrhnout Šinavatrovou, aby se zbavili vlivu jejího bratra, bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry, který byl svržen při armádním převratu v roce 2006 a od té doby žije v exilu, aby nemusel do vězení za zneužívání moci.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...