Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Itálii se zastaví veřejný život. Zavřou všechny bary, restaurace i další podniky

Muž dezinfikuje obchod ve městě Codogno v Italské Lombardii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž dezinfikuje obchod ve městě Codogno v Italské Lombardii. | foto: ČTK

ŘÍM Italská vláda dále zpřísňuje opatření ve snaze zabrzdit epidemii nového typu koronaviru. Premiér Giuseppe Conte ve středu oznámil, že v celé zemi se uzavřou všechny obchody vyjma potravinářských a lékáren. Dočasně se zavřou i všechny bary, restaurace a kadeřnictví, firmy mají nařízeno zastavit provoz všech oddělení, která nejsou klíčová pro výrobu. Oznámení přišlo na konci dne, kdy Itálie zaznamenala rekordní nárůst úmrtí v souvislosti s koronavirem, napsala agentura Reuters.

Od úterý platila v celé zemi přísná omezení pohybu a také zákaz jakýchkoli větších společenských akcí, zavřené jsou školy, muzea či divadla. Premiér Conte v dnešním proslovu děkoval svým spoluobčanům za změnu návyků a obyvatelům vzkázal, že jejich odříkání přispívá ke společnému blahu. Následně oznámil další bezprecedentní opatření, která vstoupí v platnost ve čtvrtek.

„Zůstanou zavřené všechny obchody, kromě těch s nezbytně potřebným zbožím, jako jsou léky a potraviny. (...) Továrny zůstanou otevřené, ale s přísnými bezpečnostními opatřeními, stejně tak nepostradatelné služby, jako jsou banky. Doprava bude zajištěná,“ citoval Conteho deník The Guardian.

Uzeniny se prodávají i přes období karantény, zásoby jsou.
Italové si čas krátí například hraním šachů.

Kromě toho musí po dosavadních omezeních úplně přerušit provoz bary, restaurace, kadeřnictví i salony krásy. Trafiky a novinové stánky naopak mohou zůstat v provozu, píše italský list La Repubblica. „U výrobních aktivit bude mít podporu co největší míra flexibilní práce,“ doplnil italský premiér.

Nová mimořádná opatření budou platit nejméně do 25. března. „Teprve za čtrnáct dní budeme moci pozorovat výsledky tohoto velkého úsilí,“ řekl Conte.

Itálie eviduje po Číně nejvíce osob nakažených novým typem koronaviru, který se objevil na konci loňského roku v čínském Wu-chanu. Počet pozitivních testů i úmrtí zde aktuálně roste nejrychleji z celého světa, celkem už se v Itálii nakazilo přes 12.000 lidí, jen něco přes 1000 pacientů je považováno za uzdravené. Infekci už nepřežilo 827 lidí, přičemž od úterý bilance vzrostla o 196.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...