20. května 2018 9:18, aktualizováno 22. 5 7:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí letecké havárie na Kubě stoupl na 111, aerolinky v minulosti čelily stížnostem na bezpečnost

Na palubě stroje bylo údajně 113 pasažérů, nejméně tři lidé přežili. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na palubě stroje bylo údajně 113 pasažérů, nejméně tři lidé přežili. | foto: Reuters

HAVANA Páteční letecké neštěstí na Kubě si podle nejnovější bilance vyžádalo 111 mrtvých, včetně pěti dětí, a dva zraněné. v úterý o tom informovala kubánská média, napsala agentura Reuters.

Bilance obětí pátečního leteckého neštěstí na Kubě vzrostla na 111 poté, co v nemocnici těžkým zraněním podlehla jedna ze tří přeživších, 23letá Grettel Landroveová.

Mezi mrtvými je 100 Kubánců a 11 cizinců. Havárii přežily pouze dvě kubánské ženy, které se však nacházejí v kritickém stavu. Zahraniční oběti havárie podle ministra dopravy Adela Yzquierda zahrnují šest mexických členů posádky, dva turisty z Argentiny a jednoho z Mexika a dva cestující ze Západní Sahary, píše server BBC.

Pád boeingu podle kubánských médií a agentury AFP přežili tři lidé, jsou v...
V kubánské metropoli Havaně se v pátek krátce po startu z mezinárodního letiště...

Kubánské úřady v neděli rovněž oznámily, že nalezly jednu ze dvou černých skříněk havarovaného letadla. Boeing 737-200 mířil z metropole do východokubánského Holguínu a havaroval krátce po startu z havanského letiště.

Byla nalezena první černá skříňka

Ministr uvedl, že nalezená černá skříňka je v dobrém stavu. Vyjádřil naději, že brzy bude objevena také druhá černá skříňka. Příčiny nehody zatím nejsou známy, očití svědkové nicméně tvrdí, že letadlo před pádem na zem hořelo, píše BBC.

Na Kubě v neděli kvůli páteční havárii začal dvoudenní státní smutek. Havárie je podle agentury Reuters největším kubánským leteckým neštěstím za téměř 30 let.

Mexická letecká společnost čelila v posledních letech mnoha stížnostem

Mexická letecká společnost, jejíž letoun se zřítil v pátek u kubánské metropole Havany, čelila v posledních letech vážným stížnostem týkajícím se bezpečnostních pravidel. Úřady jihoamerické Guyany loni kvůli nebezpečnému počínání posádky zakázaly letadlu, při jehož pádu zemřelo na Kubě 110 lidí, vstupovat do vzdušného prostoru země. Informovala o tom v sobotu agentura AP.

Kubánské aerolinky si stroj Boeing 737-200 pronajaly i s posádkou od mexické společnosti Aerolíneas Damojh. Jejich letoun dostal loni podle AP zákaz létat přes zmíněnou zemi poté, co posádka umožnila nebezpečné přetížení zavazadlového prostoru během letů mířících na Kubu. Agentuře to řekl jeden z pracovníků guyanského úřadu pro civilní letectví.

Příčiny nehody zůstávají nejasné

Letoun směřující z metropole do východokubánského Holguínu havaroval v pátek krátce po startu z havanského letiště. Při nehodě zahynulo 99 Kubánců a 11 cizinců včetně šesti členů mexické posádky. Příčiny nehody zatím nejsou známy, očití svědkové nicméně tvrdí, že letadlo před pádem na zem hořelo.

Problémy společnosti, která Kubáncům letoun pronajala, potvrdil podle AP i jeden z dlouholetých pilotů kubánských aerolinek Ovidio Martínez. Jeden z jejích strojů podle něho před několika lety nakrátko zmizel z radaru, což kubánští dispečeři považovali za zásadní technický problém a úřady vydaly doporučení, aby si již Kuba od Aerolíneas Damojh nepronajímala stroje a posádky. Kubánská společnost, která nemá dostatek vlastních strojů, však pokyn nerespektovala.

Kubánské úřady zatím žádné teze o možných příčinách nehody nezveřejnily ani nezjistily možná bezpečnostní pochybení. Podle mexické strany prošla společnost naposledy loni v listopadu testem bezpečné provozuschopnosti svých strojů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz