Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Itálii klesá počet úmrtí na covid-19. Britské školy se otevřou 1. června, potvrdil Johnson

Panorama města New York City se táhne nad chodci, kteří nosí masky kvůli obavám COVID-19, foto: AP Photo/John Minchillo

Brazílie v počtu nakažených koronavirem opět překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě za Spojenými státy. Celkem se v zemi nemocí covid-19 nakazilo 347 398 osob. Rusko, kde dnes přibylo bezmála 8600 případů infekce, ohlásilo nejvyšší denní přírůstek zemřelých od začátku epidemie v zemi. S více než 97 000 úmrtími s covidem-19 a 1,62 miliony nakažených celosvětovému žebříčku nadále vévodí Spojené státy. Mezi Washingtonem a Pekingem sílí napjetí, které způsobuje mimo jiné spor o vinu za pandemii. Čínský ministr zahraničí prohlásil, že oba státy jsou na hraně studené války.
  7:03aktualizováno  22:12

V Evropě se nakazilo přes dva miliony lidí. Nejhůře se s epidemií potýká Rusko

Itálie v neděli zaregistrovala 50 nových úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19, oproti předchozímu dni jde o značný pokles. Statistika však kvůli technickým potížím nezahrnuje data z nejhůře postiženého regionu Lombardie, oznámila tamní civilní ochrana. Oproti sobotní bilanci poklesl i počet nově potvrzených případů nákazy, za uplynulých 24 hodin jich je 531.

V sobotu úřady oznámily 669 nově infikovaných a 113 obětí. Celkem Itálie s více než 60 miliony obyvatel od prvního potvrzeného případu v únoru registruje 229 858 nakažených, z čehož 32 785 lidí zemřelo a 140 479 se uzdravilo.

Vděčné francouzské rodiny v sobotu zaplnily pláž u letoviska La Grande Motte na pobřeží Středozemního moře, koupaly se a opalovaly se v pečlivě vyznačených zónách, aby je udržovaly v bezpečném odstupu od ostatních návštěvníků. Kordony z provazů a dřevěných kůlů byly úhledně nataženy přes písek, čímž poskytly každému návštěvníkovi nebo skupině vlastní prostor o rozloze osmi metrů čtverečních, napsala v neděli agentura AP.

Rezervace místa na pláži je zdarma, ale je povinná. Již existuje čekací listina, na kterém se zájemce svého místa na pláži dočká po dvou dnech. Ti, kdo měli štěstí, získali místo na slunci o nynějším čtyřdenním víkendu, který ve Francii začal ve čtvrtek pohyblivým křesťanským svátkem Nanebevstoupení Páně.

Jinde ve Francii se znovu otevřely pláže pouze pro individuální sporty nebo procházky. Návštěvníci si nesmějí sednout, ani ležet. La Grande Motte se chlubí, že se stalo prvním městem, které zavedlo nová opatření na udržení vzájemného odstupu umožňující další aktivity.

V hlavním městě se mohli Pařížané tento víkend opalovat na nábřeží Seiny či odpočívat na terasách v Tuilerijských zahradách, které jinak zůstávají zavřeny jako všechny městské parky, zatímco město postupně uvolňuje opatření proti koronaviru. Pařížská starostka Anna Hidalgová naléhá na vládu, aby parky otevřela, protože obyvatelé velkoměsta mají tendenci se shlukovat v jejich okolí, kabinet ale namítá, že z hlediska nákazové situace zůstává Paříž v „červené zóně“.

V Madridu a Barceloně se budou uvolňovat opatření

Španělsko v neděli v souvislosti s covidem-19 oznámilo 70 dalších úmrtí, tato denní bilance se již osm dní drží pod hranicí 100. Metropole Madrid a hlavní město Barcelona se s nedočkavostí připravují na uvolnění části přísných opatření, která přestanou platit od nového týdne, píše agentura Reuters.

Počet nově zemřelých v porovnání se sobotou, kdy bylo oznámeno 48 úmrtí s covidem-19, mírně vzrostl. Země však dnes zaznamenala nejméně nových případů, hospitalizací a pacientů přijatých na jednotky intenzivní péče od března, píše deník El País.

Testy nákazu za uplynulých 24 hodin potvrdily ve 246 případech, o den dříve to bylo 361. Celkem se v zemi od propuknutí nákazy potvrdilo 235.772 případů infekce, což Španělsko řadí celosvětově na pátou příčku po Spojených státech, Rusku, Brazílii a Británii. Co do počtu zemřelých, kterých je v této jihoevropské zemi 28.752, se Španělsko nyní nachází na čtvrté pozici.

Epidemie tvrdě zasáhla hlavně region hlavního města a Katalánsko, jehož je Barcelona správním střediskem. Úřady obou měst od pondělí povolily otevřít parky, muzea, kostely či zahrádky restaurací a barů.

V Madridu už v posledních dvou týdnech mohli obyvatelé na krátkou procházku. „Nemohu se dočkat,“ posteskla si dnes při pohledu na uzavřený park Jimena Ruizová. „Strašně se těším, až si zaběhám, budu se opalovat a sedět u fontán.“

Britský premiér Johnson na tiskové konferenci také potvrdil svůj plán postupného zmírňování opatření proti nákaze s částečným otevřením škol od 1. června, po více než dvouměsíční přestávce. Návrat do školních lavic má ale být postupný a má se nejprve týkat žáků ve věku od čtyř do šesti let a ve věku deseti a jedenácti let, upřesnil Johnson podle agentury AFP.

Trump nařídil otevření kostelů, mešit a synagog

Ve Spojených státech zemřelo už přes 97 000 lidí s nemocí covid-19, z toho na 1100 za poslední den, což je méně než o den dříve. Celkem se v USA dosud potvrdilo na 1,62 milionu případů nákazy, což je už více než třetina z 5,3 milionu nakažených evidovaných ve světě. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). List The New York Times v neděli věnoval celou titulní stránku pouze jménům Američanů, kteří zemřeli s covidem-19.

Spojené státy jsou zemí nejhůře postiženou tímto koronavirem, který se začal koncem loňského roku šířit do světa z Číny. Druhá je v počtu nakažených Brazílie se 347 400 dosud potvrzenými případy a třetí je Rusko s téměř 336 000 případy potvrzenými od začátku pandemie. Rusko ale ještě v neděli nové údaje nezveřejnilo.

Navzdory vysokým číslům zahájily Spojené státy částečné uvolňování omezení zavedených kvůli pandemii. V pátek prezident Donald Trump prohlásil místa bohoslužeb, jako kostely, synagogy a mešity, za nezbytná místa poskytující základní službu a nařídil jejich otevření po celých Spojených státech už o tomto víkendu, napsala agentura AFP.

Deník The New York Times v neděli uctil památku lidí, kteří v USA zemřeli s nemocí covid-19 tím, že vyšel s titulní stranou nazvanou Americká úmrtí se přiblížila 100 000, nevyčíslitelná ztráta. Na celou stránku vypsal téměř 1000 jmen některých zemřelých v USA na covid-19 s krátkou informací o nich.

‚Nejsou jen čísly.‘ Deník New York Times obětoval titulní stranu obětem koronaviru

V podtitulku materiálu stojí: Nejsou to jenom jména ze seznamu. Byli jako my. Materiál je pokusem zlidštit tragédii v době, kdy se americké údaje blíží kulatému číslu a kdy čtenáře i novináře přemáhá únava ze záplavy zprávy o pandemii.

Zástupkyně grafického šéfredaktora Simone Landonová se spolupracovníky prošla úmrtní oznámení ve stovkách amerických novin. Vybrali z nich jména a osobní údaje charakterizující zemřelé. Mezi záplavou jmen je například „Alan Lund, 81 let, Washington, dirigent s nejúžasnějším sluchem“.

Tom Bodkin, který v The New York Times pracuje 40 let, řekl, že si za celou domu nepamatuje, že by první strana listu vyšla bez jediné fotografie.

V pondělí je v USA Den obětí války, který se považuje za zahájení léta. Panují obavy, že uvolňování omezení může přinést novou vlnu nákazy.

Brazílie oznámila za poslední den 16 508 nakažených koronavirem a 965 úmrtí s nemocí covid-19, informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví. Oba denní přírůstky jsou nižší než o den dříve. Celkem se dosud v této největší zemi Latinské Ameriky potvrdilo 347 398 nakažených koronavirem.

Světová zdravotnická organizace prohlásila Jižní Ameriku novým epicentrem pandemie covid-19

Úmrtí pacientů s covidem-19 evidují brazilské úřady 22013, což zemi staví na šestou příčku nejhůře postižených států světa. Reálné počty úmrtí i nakažených jsou ale podle expertů v Brazílii mnohem vyšší. Tato země, která má 210 milionů obyvatel, totiž dosud provedla například jen zhruba tolik testů co mnohem menší Peru.

Tento týden Brazílie zaznamenala rekordní denní nárůsty nakažených i úmrtí. V noci na sobotu SELČ oznámila dosud nejvyšší denní nárůst nakažených (20 803) od prvního potvrzeného případu v zemi před třemi měsíci. Dosud nejvíce úmrtí s covidem-19 (1188) oznámila Brazílie v noci na pátek SELČ.

Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden oznámila, že Jižní Amerika se stala novým epicentrem pandemie covidu-19. Druhou nejhůře postiženou zemí regionu je Peru, kde se dosud potvrdilo 111 698 nakažených, z toho 3244 pacientů zemřelo. I proto v pátek peruánská vláda prodloužila do 30. června omezení volného pohybu, která zavedla v zemi v polovině března kvůli koronaviru. Zároveň ale oznámila zmírnění omezení ekonomické činnosti i obnovení fotbalové ligy, ale bez diváků.

Německé reprodukční číslo se drží pod jednou

V Německu za poslední den přibylo 431 nových případů koronavirové infekce, čímž celkový počet nakažených vzrostl na 178 281. Nových úmrtí s nemocí covid-19 stoupl o 31 na 8247, oznámil v neděli Institut Roberta Kocha (RKI). Sobotní údaje se zásadně neliší od pátečních, kdy v zemi přibylo 460 nakažených a 42 zemřelých.

Počet uzdravených stoupl v sobotu o dalších přibližně 500, celkově jich je už kolem 160 300.

Demonstranti v Berlíně se bouřili proti protinákazovým omezením. Policie jich 60 zadržela

Reprodukční číslo, které na základě týden a půl starých dat za jeden den ukazuje, kolik jeden infikovaný v průměru nakazí dalších osob, se pohybuje kolem 0,85. Pokud dlouhodobě vydrží pod jednou, bude nákaza postupně mizet. RKI od poloviny května zveřejňuje i takzvané týdenní reprodukční číslo, které vystihuje průběh nákazy před 16 až osmi dny a které má aktuálně hodnotu 0,91.

Nejhůře zasaženou spolkovou zemí v Německu je i nadále s Českem sousedící Bavorsko, kde se od počátku epidemie nakazilo 46 206 lidí, z nichž 2377 komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehlo. Na druhém místě je s 37 223 nakaženými a 1563 oběťmi nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko.

Nové lokální ohnisko nákazy je se v posledních dnech objevilo ve Frankfurtu nad Mohanem. Infekce se šíří mezi účastníky bohoslužby, která se 10. května konala v místním baptistickém kostele. Počet nakažených k dnešnímu dni vzrostl na 107, uvedla s odvoláním na hesenského ministra zdravotnictví agentura DPA. Ještě v sobotu hovořily úřady o 40 nakažených.

Rekordní počet mrtvých hlásí Rusko

Rusko hlásí 153 úmrtí po nákaze koronavirem za posledních 24 hodin, což představuje rekordní denní nárůst. Celkem již s covidem-19 zemřelo 3541 lidí. Denní bilance nově nakažených oproti předchozímu dni mírně klesla, když úřady evidovaly 8599 případů. Informovala o tom agentura Reuters.

V sobotu přibylo 139 nově zemřelých, přičemž dosavadní rekord představovalo pátečních 150 obětí. Více než 3500 celkových úmrtí pacientů s nemocí covid-19 je relativně nízký počet vzhledem k jiným zemím, které mají při nižším počtu nakažených daleko více zemřelých.Podle kritiků ruská vládní data nejsou v tomto ohledu zcela věrohodná a skutečný počet obětí podhodnocují.

Testování kolektivní imunity obyvatel Moskvy.

Celkem již úřady ve 145milionovém Rusku evidují 344 481 potvrzených případů infekce. Denní přírůstek nakažených se k neděli opět dostal pod hranici 9000 a již více než týden zůstává pod úrovní 10 000, nad níž se držel téměř celou první polovinu května.

Reprodukční číslo, které ukazuje, kolik jeden infikovaný v průměru nakazí dalších osob, v neděli dosáhlo úrovně 0,98. Pokud dlouhodobě vydrží pod jednou, bude nákaza postupně mizet.

Rusko je co do počtu nakažených třetí nejvíce zasaženou zemí na světě. Brazílie nyní registruje přes 347 000 infikovaných, statistikám pak vévodí s více než 1,6 miliony nakažených Spojené státy.

Čína a USA na pokraji ‚studené války‘

Čína, odkud se na sklonku loňského roku začal virus šířit do světa, v neděli příkře odpověděla na americké požadavky z posledních dní na finanční náhrady za způsobení epidemie. Ministr zahraničí Wang-I řekl, že ti, kdo chtějí, aby Čína zaplatila kompenzaci, jsou snílci. K napětí mezi oběma zeměmi prohlásil, že jsou na pokraji nové studené války.

Naprostý výmysl, označila šéfka wuchanského institutu teorie o původu koronaviru z čínské laboratoře

Wang se dále zastal WHO, již Spojené státy kritizují za postup při pandemii. USA chtějí zvážit své další členství v organizaci a prozatím dočasně pozastavily své příspěvky. Podle Wanga odvedl ředitel WHO Tedros Adhanomom Ghebreyesus dobrou práci.

Peking rovněž popřel další obvinění USA, podle nějž virus SARS-CoV-2 unikl z laboratoře ve wuchanském institutu virologie. Jeho ředitelka Wang Jen-i to označila za naprostý výmysl. Podle ní jsou v institutu přechovávány tři živé kmeny koronaviru z netopýrů, ale žádný neodpovídá covidu-19. Většina vědců se kloní k názoru, že se koronavirus označovaný jako SARS-CoV-2 zřejmě na člověka přenesl ze zvířat.

Autor: