21. března 2018 11:23, aktualizováno  12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podezřelý z bombových útoků v americkém Austinu se vyhodil do povětří

Při jedné z explozí v texaském Austinu se zranili dva lidé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při jedné z explozí v texaském Austinu se zranili dva lidé. | foto: Reuters

AUSTIN (USA) Podezřelý ze série bombových útoků v texaském Austinu spáchal sebevraždu výbušninou. Prohlásil to ve středu šéf austinské policie Brian Manley s tím, že motiv činu je zatím nejasný.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se obává, že pachatel stihl před svou smrtí nastražit ještě další nálože. Výbušniny, které útočník nechával u domů v balíčcích, zabily dva lidi, několik dalších osob utrpělo zranění.

Za útoky podle policie stál 24letý muž, jeho jméno úřady prozatím nezveřejnily. Manley pouze uvedl, že je to běloch a že o jeho vině nepochybuje. Pokud jde o motiv, vyšetřovatelé ho zatím neznají. Původně se spekulovalo o rasovém pozadí, protože prvními adresáty byli černoši, poté ale k obětem přibyli Hispánci i běloši. Podle Manleyho je zatím také příliš brzy na to s jistotou prohlásit, že útočník jednal sám.

Manley řekl, že během operace zásahové jednotky na austinském předměstí podezřelý odpálil ve svém voze výbušninu. Ještě před sebevraždou jeden z členů komanda na vůz vystřelil.

Austinská policie bez upřesnění na twitteru informovala o střelbě na místní dálnici I-35 a uvedla, že na místě zasahuje policie. Úřad pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF) pak bez upřesnění sdělil, že případ souvisí s bombovými útoky a že na místě jsou vedle austinské policie také jeho příslušníci a členové Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Balíkové bomby, kterých od počátku března vybuchlo v Texasu pět, podle policie rozesílal sériový útočník. Útoky podle Bílého domu ale nemají žádnou zjevnou souvislost s terorismem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz