Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podle Babiše Česko s Izraelem pojí nadstandardní vztahy, spolupráce prý přináší konkrétní projekty

Premiér Andrej Babiš se v Izraeli sešel s prezidentem země Reuvenem Rivlinem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš se v Izraeli sešel s prezidentem země Reuvenem Rivlinem. | foto: Veselin Vačkov, Lidové noviny

Jeruzalém Česká republika má s Izraelem zcela nadstandardní vztahy, řekl v Jeruzalémě po středeční schůzce s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem premiér Andrej Babiš. Spolupráce podle něj přináší konkrétní projekty, například ve využívání léčebného konopí, ve vodním hospodářství nebo třídění odpadů.

Babiš připomněl i první párovou výměnu ledvin mezi oběma zeměmi, kterou v prosinci provedli lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a ze dvou izraelských nemocnic.

„Máme absolutně nadstandardní vztahy,“ řekl Babiš. „Dělali jsme v Praze konferenci o léčebném konopí. Teď čekáme na zprávu od Izraele, měla by přijet delegace lékařů, která by učila naše lékaře z hlediska aplikace léčebného konopí. Dělali jsme konferenci o vodě, protože Izrael je absolutní lídr z hlediska managementu vody,“ poznamenal předseda české vlády. Naopak Izrael se podle Babiše od Česka inspiruje v třídění odpadů.

Andrej Babiš s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem během hovoru.

Babiš se ve středu setká i se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem, následovat bude slavnostní večeře podávaná Rivlinem. Ve čtvrtek se český premiér zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu. Setká se také s českými přeživšími nacistického vyhlazování Židů nebo s předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem.

„Já jsem byl pověřen panem prezidentem (Milošem Zemanem) reprezentovat Českou republiku. Premiérů tady moc není, ale je tady předseda Evropské rady, zastoupeny jsou další celosvětové instituce. Samozřejmě v období, kdy vnímáme vyšší vlnu antisemitismu v Evropě i na sítích u nás, tak je to důležité,“ poznamenal Babiš.

Původně s premiérem měla přicestovat i manželka Monika. „Těšila se, byla i v delegaci. Potom nám ale oznámili, že večeře je 1+0, manželky z nějakého důvodu vyřadili. Zkrátka formát se změnil, údajně z bezpečnostních důvodů. Akce je z hlediska bezpečnosti a organizace velice náročná i pro pana prezidenta (Rivlina), který tam všechny hlavy delegací přijímá,“ doplnil Babiš.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...