Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Je ‚poměrně jasné‘, že za hackerským útokem stojí Rusové, nastínil Pompeo. Trump s ministrem nesouhlasí

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo s rouškou v chorvatském Dubrovníku, kde je momentálně na státní návštěvě. foto: ČTK/AP

Washington - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v noci na sobotu jako první představitel vlády Spojených států veřejně označil Rusko za pachatele současné kybernetické kampaně proti státním institucím a soukromým firmám. Je podle něj "poměrně jasné", že za vniknutím do vládních sítí jsou Rusové. Ke kybernetickému útoku se v sobotu vyjádřil také prezident Donald Trump, přičemž jeho dopad zlehčoval. Rusko nutně jako viníka nevidí; podle něj by za kampaní mohla stát Čína. Kreml na začátku týdne spojení se sofistikovaným hackerským útokem odmítl.
  10:02aktualizováno  18:58

Putin vyzval USA k prodloužení dohody o omezení jaderných zbraní. Odmítá obvinění Ruska z agresivity

Americká vláda až dosud v této souvislosti nevznášela obvinění proti konkrétním aktérům, šéf Bílého domu Donald Trump se k věci zatím nevyjádřil vůbec. Kyberbezpečnostní agentura CISA v posledním prohlášení incident označuje jako dílo skupiny typu APT, což je zkratka, kterou se označují státem podporovaní kyberzločinci. Mnozí analytici ovšem v posledních dnech hovořili o pravděpodobné ruské akci.

„Byla to velice významná kampaň a podle mě jsme nyní v situaci, kdy můžeme poměrně jasně říct, že tyto aktivity vykonávali Rusové,“ řekl v pátek večer Pompeo. „O moc víc nemůžu prozradit, jelikož stále analyzujeme, o co přesně jde,“ citovala šéfa diplomacie televize NBC News.

Vždy, když se něco stane, padne podezření na Rusko. Mohla to být i Čína, ale o této možnosti se „především z finančních důvodů“ nemluví, napsal v sobotu v rozporu se slovy šéfa americké diplomacie na twitteru Trump, který se ke kauze vyjádřil vůbec poprvé. Prezident rovněž bagatelizoval rozsah a dopady kybernetického útoku. Podle něj je útok v „prolhaných médiích“ líčen podstatně rozsáhlejší, než ve skutečnosti je. „Byl jsem plně informován a vše je pod kontrolou,“ dodal.

Podle médií je jasné, že útok zasáhl celou řadu institucí federální vlády. Nejdříve přišla agentura Reuters minulou neděli se zprávou o napadení ministerstva financí, v dalších dnech se pak seznam rozšířil o ministerstva obchodu, vnitřní bezpečnosti, zahraničí a obrany. Web Politico ve čtvrtek s odvoláním na své zdroje uvedl, že hackeři se dostali rovněž do sítí ministerstva energetiky a Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA), který spravuje americké jaderné zbraně. Kromě toho se pravděpodobně mezi oběti řadí desítky firem z různých zemí.

Americký ministr zahraničí Pompeo podpořil svrchovanost Gruzie, která čelí rozšiřování vlivu Ruska v zemi

Pachatelé na tyto cíle nezaútočili přímo, nýbrž skrze software na monitorování sítí, který všechny uvedené organizace používaly. Nástroj od americké firmy SolarWinds byl podle všeho infikován už na jaře a hackeři tak zřejmě mohli několik měsíců sledovat komunikaci pracovníků americké vlády či velkých korporací. Stejně tak mohli například v narušených sítích vybudovat „tajná dvířka“ pro pozdější přístup.

„Tento aktér typu APT ukázal při tomto vniknutí trpělivost, operační jistotu a komplexní dovednosti,“ hodnotila zjištění CISA. Přesný motiv útoku při tom není známý, stejně jako to, zda se již podařilo hrozbu zažehnat. Sčítání škod by mohlo trvat i měsíce.

Američtí činitelé v zákulisních vyjádřeních kybernetickou operaci připisují ruské civilní rozvědce označované zkratkou SVR. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí odmítl, že by Moskva měla s útokem cokoli společného.

Autor: