Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Pokud bude hladovka pokračovat, brzy nebudeme mít koho léčit, varují Navalného lékaři

Alexej Navalnyj foto: Reuters

Moskva - Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalném, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.
  22:28

Navalnyj se přirovnal k chodící kostře. Veškerá jeho léčba zatím spočívala jen v infuzi, tvrdí jeho právník

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Alexej Navalnyj u moskevského soudu.
Alexej Navalnyj u moskevského soudu.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

Za Navalného stav může Rusko, tvrdí šéf unijní diplomacie. Očekáváme špatné zprávy, říká právnička Sobolová

„Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta,“ napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. „Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí,“ sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Stoupenci Navalného plánují na středu masové protesty. Mohly by být největší v moderní historii

Lékaři opět požádali, aby jim byl k Navalnému umožněn přístup a vyzvali k jeho převozu do jedné z moskevských nemocnic. Jedině v ní mu podle autorů výzvy může být zajištěna odpovídající péče s přihlédnutím ke skutečnosti, že jeho nervová soustava dříve utrpěla při otravě bojovou látkou.

Ombudsmanka Moskalkovová zdůraznila, že nejen lékařská péče, ale i podmínky, v nichž se Navalnyj nachází, jsou v souladu se standardy. „V noci je Navalnému, stejně jako i jiným vězňům, umožněno osm hodin nepřetržitého spánku,“ uvedla obhájkyně lidských práv. Upřesnila, že pracovníci zařízení mají povinnost celu či místnost vězně navštěvovat, a to i v noci, záměrně však Navalného nebudí. Známý kritik Kremlu si dříve stěžoval, že ho ve vězení budí až osmkrát za noc. Kromě toho uvedl, že má silné bolesti zad a jedné nohy.

Zdravotní stav předáka ruské opozice Navalného je kritický, tvrdí lékaři. Hrozí mu selhání ledvin

Loni na podzim se Navalnyj léčil v Německu z otravy. Podle západních laboratoří ji způsobila nervově paralytická látka ze skupiny novičok, což potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje útok tajné službě FSB a tvrdí, že za ním stojí ruský prezident Vladimir Putin. Moskva to popírá, vyšetřit otravu ale odmítá. V lednu, bezprostředně po návratu z Německa, byl opoziční představitel zadržen. V únoru mu pak ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho zhruba na 2,5 roku za mříže. 

Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska. Ve středu demonstrovali na jeho podporu tisíce lidí v Moskvě, Petrohradě i dalších městech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!