27. dubna 2017 16:34, aktualizováno  18:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie zadržela v Londýně muže vyzbrojeného noži. Je podezřelý z terorismu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Muž byl obviněn z terorismu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž byl obviněn z terorismu. | foto: Reuters

Londýn Policie ve čtvrtek poblíž vládních a parlamentních budov v centru Londýna zadržela muže podezřelého z přípravy teroristického útoku. Muž, kterému je necelých 30 let, měl u sebe nože, potvrdila policie. Podle agentury Reuters v souvislosti se zatčením ujistila, že neví o bezprostředně hrozícím dalším ohrožení. Vyšetřování mezitím pokračuje.

Při incidentu, který se odehrál nedaleko ministerstva financí i sídla premiérky, nebyl podle vyšetřovatelů nikdo zraněn. Do oblasti kolem parlamentu se sjelo velké množství ozbrojených policistů. Muž byl zadržen v rámci protiteroristické operace a na základě protiteroristického zákona.

Podle svědků policie uzavřela ulici Whitehall, lemovanou vládními budovami. Viděli také muže, kterého policie donutila lehnout si na zem. Na jednom ze záběrů, který mají média k dispozici, jeden z policistů prohledává černou tašku a vedle jsou na zemi vidět patrně dva nože. Později strážci pořádku černě oděného muže s plnovousem odvedli v poutech do služebního vozu.

Zadržený muž ve Westminsteru.
Ozbrojená policie mluví s podezřelým mužem na místě po jeho zatčení.

Policie upřesnila, že muž je zadržován na policejní stanici kvůli podezření z držení útočné zbraně a z přípravy a podněcování k teroristickému činu.

Podle očitého svědka Iana Mosse, který jel po třídě Whitehall v době zatýkání v autobuse, muž nekladl policii odpor. „Ovšem policie na něj mířila zbraněmi,“ řekl Moss agentuře AP.

Premiérka Theresa Mayová je o incidentu průběžně informována. V době zatčení nebyla ve svém nedalekém sídle na Downing Street 10, řekla její mluvčí. Podle samotné ministerské předsedkyně zatčení „ukazuje, že naše policie a naše zpravodajské a bezpečnostní služby jsou bdělé jako vždy a snaží se nám zajistit bezpečí. Myslím, že vůči těmto lidem máme obrovský dluh a vděk,“ prohlásila Mayová.

Bezpečnost je v okolí parlamentu zvýšená od březnového útoku

O jiném incidentu informoval také skotský parlament

O jiném možném bezpečnostním incidentu ve čtvrtek informoval i skotský parlament. V úterý a ve středu prý přišly do kanceláří místních politických představitelů tři balíčky s podezřelým bílým práškem. Policie je nyní zkoumá.

V okolí britského parlamentu platí zostřená bezpečnostní opatření poté, co 22. března

vjel na nedalekém Westminsterském mostě útočník Khalid Masood automobilem do lidí. Pak před parlamentem ubodal policistu, který je jednou z pěti obětí atentátu. Následně policie útočníka zastřelila.

Britští poslanci se ve čtvrtek sešli naposledy k plenárnímu zasedání před předčasnými volbami 8. června.

Policie upozornila, že v posledním roce zaznamenala nárůst počtu útoků nožem v Londýně. Ohrožení mezinárodním terorismem je v Británii klasifikováno stupněm „vážný“, což znamená, že pokus o atentát je vysoce pravděpodobný.

ČTK, Lidovky.cz
  • 15Diskuse

Najdete na Lidovky.cz