18. prosince 2017 20:21, aktualizováno  21:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polská stíhačka zmizela krátce před přistáním z radarů. MiG-29 našli zřícený, pilot přežil

Vepředu polská stíhačka MiG-29 s americkou stíhačkou F-16 (vpravo vzadu). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vepředu polská stíhačka MiG-29 s americkou stíhačkou F-16 (vpravo vzadu). | foto: Shaun Kerr - U.S. Air Force

VARŠAVA V Polsku se zřítila stíhačka, její pilot havárii přežil. Před pádem stroje se stačil katapultovat, oznámila polská média s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle něj není život a zdraví letce v nebezpečí. Stíhačka MiG-29 se podle televize TVN 24 pohřešovala zhruba od 17:15 SEČ. Tehdy stroj zmizel z radarů a armáda ztratila spojení s pilotem, který se právě chystal přistát na základně Mińsk Mazowiecki v okolí Varšavy, odkud původně vystartoval.

Do pátrání po pohřešovaném stroji se zapojilo i vojenské četnictvo, policie a hasiči. Trosky se záchranářům podařilo najít podle listu Rzeczpospolita až okolo sedmé večer. Stroj se podle televize zřítil několik kilometrů od městečka Kaluszyn, nacházejícího se asi 50 kilometrů od Varšavy. Okolnosti nehody se zjišťují.

Jádro polského vojenského letectva tvoří stíhačky americké provenience F-16, ale využívá i starší stíhačky MiG-29. Část z nich Polsko svého času získalo z Česka, výměnou za vrtulníky Sokol, a část z někdejšího východního Německa.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz