19. dubna 2019 19:44, aktualizováno  20:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Máte peníze z Ruska, osočil Porošenko favorita voleb Zelenského na stadionu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | foto: ČTK

Kyjev Ukrajinský prezidentský kandidát, herec Volodymyr Zelenskyj v pondělí v debatě na stadionu v Kyjevě kritizoval svého protivníka, současného prezidenta Petra Porošenka za to, že za pět let působení ve funkci hlavy státu nesplnil své sliby.

Porošenko svého soupeře ve volbách naopak obvinil z toho, že získává peníze z Ruska. Rovněž ho označil za nezkušeného, informoval web ukrajinské televize Hromadske. Rozhodující druhé kolo voleb se uskuteční v neděli.

Oba kandidáti spolu debatovali za bouřlivé atmosféry na kyjevském olympijském stadionu. Kdo bude první hovořit, určil hod mincí. Vyhrál Zelenskyj. Během pětiminutové úvodní řeči vítěz prvního kola voleb poděkoval svým stoupencům a zkritizoval Porošenka za to, že nesplnil své sliby a že během svého působení ve funkci stále bohatne. „Nejsem politik, jsem obyčejný člověk, který chce změnit tento systém. Jsem důsledkem vašich chyb a slibů,“ obrátil se populární komik Zelenskyj na Porošenka.

Kyjevský stadion se zaplnil příznivci obou kandidátů.

Kyjevský stadion se zaplnil příznivci obou kandidátů.

Zelenskyj je podle Porošenka nezkušený

Současný prezident Porošenko naopak svého protivníka obvinil z toho, že získává peníze z Ruska, není transparentní a skrývá se před médii. „Hlavním rizikem je nekompetentnost. Říkáte, že jste se přišel učit. Nechal byste ale nezkušeného lékaři či pilota, aby pro vás pracoval?“ uvedl ukrajinský vůdce. Vyjádření obou kandidátů často přerušovaly pokřiky či potlesk tisíců lidí, kteří do fotbalové arény přišli.

Prezident Petro Porošenko se zúčastnil prezidentské debaty před nedělními...
Ukrajinský prezident Porošenko a jeho vyzyvatel herec Zelenskyj se střetli při...

Zelenskyj, který 31. března snadno zvítězil v prvním kole prezidentských voleb, má v průzkumech velký náskok před Porošenkem. Zdá se, že Ukrajinci jsou ochotní dát šanci nováčkovi vzhledem k hlubokému zklamání z nynějšího prezidenta po jeho pěti letech vládnutí poznamenaného nízkou životní úrovní, obviněními z korupce a trvajícím konfliktem s povstalci na východě země podporovanými sousedním Ruskem.

Tisíce lidí přišly v pátek na olympijský stadion v centru Kyjeva sledovat duel dvou finalistů prezidentských voleb. Debata na stadionu s kapacitou 70 000 diváků, který však ani zdaleka nebyl naplněn, byla vyvrcholením předvolební kampaně před nedělním hlasováním.

Prezident Porošenko a jeho soupeř Volodymyr Zelenskyj debatovali na kyjevském...

Prezident Porošenko a jeho soupeř Volodymyr Zelenskyj debatovali na kyjevském stadionu.

„Volím Porošenka, protože jsou za ním výsledky. Postavil na nohy armádu, ve světě o nás vědí. Je pravda, že reformy ještě moc nefungují, ale proto se musí dokončit. Jinak přijde zvrat a budeme zase tam, kde jsme byli,“ řekl cestou na stadion dvaadvacetiletý Mykola, který přijel podpořit svého favorita až z Charkova na východě země. „Rád bych slyšel od kandidáta Zelenského, o kterém nic nevíme, zda se nezmění orientace Ukrajiny, zda půjdeme do NATO,“ prohlásil pětatřicetiletý Vitalij, podle svých slov bývalý demonstrant z kyjevského Majdanu. „Porošenko má své chyby, ale i úspěchy,“ dodal. „Podporuji Porošenka i proto, že můžeme volně zajet do Česka, chvíli pobýt a zase se vrátit domů,“ řekla padesátnice Ljubov, která dělá ředitelku v bytovém podniku poblíž Kyjeva.

Zelenskyj má blíž k lidem

Devatenáctiletá Káťa naopak přišla na stadion podpořit Zelenského, který se podle průzkumů jeví jako jasný favorit nedělních voleb: „Je mladý, perspektivní, s novými nápady. Má blíž k lidem než dosavadní prezident. Je to naše naděje, naše příležitost na lepší budoucnost,“ prohlásila za souhlasného přikyvování kamarádek.

Nejen před stadionem, ale i na tribunách a na hrací ploše se zdáli být Porošenkovi přívrženci v převaze, soudě alespoň podle intenzity ovací či naopak hvízdotu. Prezidentův štáb ovšem organizoval i svoz zájemců z regionů.

Oba uchazeči si sice na úvod podali ruce, ale pak už si zasazovali tvrdé údery: Zelenskyj označil nynějšího prezidenta za omyl Ukrajiny. Porošenko se hájil, že za pět let udělal více než jeho předchůdci za čtvrt století nezávislosti a přirovnal politického nováčka k „zajíci v pytli“, přičemž v pytli se možná skrývá i „čert“.

„Lepší být zajícem v pytli, než vlkem v beránčí kůži,“ oponoval Zelenskyj. „Nejsem váš oponent, ale váš rozsudek,“ zahrozil hlavě státu. Porošenko vzápětí popřel nařčení z úst svého rivala, že bonbony své firmy Rošen prodává i proruským separatistům na východě země.

Na stadionu bylo deset tisíc policistů

Celé představení, jak komentátoři diskusi před jásajícím a pískajícím kotlem fanoušků obou kandidátů překřtili, provázela přísná bezpečnostní opatření. Kyjevská policie podle svého náčelníka zmobilizovala na 10 000 strážců zákona. Ministerstvo vnitra zase ujišťovalo, že se Ukrajina naučila čelit hrozbě teroristických útoků.

V sociálních sítích se sice objevily předpovědi, že na stadionu bude více policistů než diváků, ale těch se policie nakonec dopočítala 22 000.

Důkladné kontroly, vyžadující desítky minut čekání ve frontách před stadionem, zřejmě vedly k tomu, že stovky lidí raději sledovaly duel politiků na velkoplošných obrazovkách před sportovním stánkem, pamatujícím letní olympiádu v roce 1980, kdy byla hlavním pořádajícím městem Moskva, zápasy fotbalového mistrovství Evropy 2012 i finále Ligy mistrů sezony 2017-18, kdy na kyjevském trávníku Real Madrid porazil Liverpool.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz