Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci v Polsku schválili protikuřácký zákon. Barům ale ustoupili

Svět

  8:45aktualizováno  10:20
VARŠAVA - Sejm, dolní komora polského parlamentu, ve noci na dnešek schválil protikuřácký zákon. Ačkoliv jeho původní verze zakazovala kouření kromě jiného také v restauracích, barech, kavárnách a na diskotékách, zákonodárci nakonec ustoupili zástupcům gastronomického odvětví.
Kouření - ilustrační foto.

Kouření - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Kuřáci ale budou muset zapomenout na cigaretu na mnoha dalších veřejných místech.

Podle původního, velmi přísného návrhu zákona by si milovníci tabáku mohli zapálit v podstatě jen u sebe doma a v autě. Nakonec ale prošla ta verze, kterou chtěli restauratéři. Majitelé podniků menších než 100 metrů čtverečních budou moci sami rozhodnout, zda se u nich bude kouřit nebo ne.

Budou vznikat kuřárny
Ve větších restauracích by kuřáci měli sedět v oddělené místnosti. V místech, kde bude zákaz kouření platit, jako jsou třeba školy nebo nemocnice, budou moci vzniknout kuřárny. Na vyhrazených místech se bude smět kouřit také na vysokoškolských kolejích nebo klášterech.

Pro zákon se vyslovilo 217 poslanců, 165 hlasovalo proti a 48 se zdrželo.

Návrh nyní posoudí Senát, nakonec ho bude muset podepsat prezident. Proti jeho přísné verzi hlasovali zákonodárci vládní Občanské platformy, nelíbil se ani poslaneckému klubu Levice. Podle předsedy parlamentní komise pro zdraví a jednoho z autorů původní podoby zákona Boleslawa Piechy z opoziční strany Právo a spravedlnost se poslanci PO "ukázali jako zbabělci".

Podlehli prý tabákové lobby a hrozbám Konfederace polských zaměstnavatelů.

"Veřejné zdraví se mohlo zlepšit, ale dopadlo to jako obvykle," posteskl si Piecha. Podle Grzegorze Dolniaka z PO "bylo třeba zachovat zdravý rozum, aby se dalo najít dobré řešení".

Hrozí pokuta tři tisíce korun
Polští zaměstnavatelé hrozili, že zákaz kouření ve všech restauracích povede k nárůstu nezaměstnanosti o půl procentního bodu. V lednu bylo bez práce 12,7 procenta lidí v Polsku. Zástupci tabákových firem zase varovali, že pokud si kuřáci nebudou moci v hospůdce zapálit, přijde polská státní pokladna řádově o stovky milionů zlotých.

V Polsku se v budoucnu zřejmě nebude smět kouřit v prostředcích veřejné dopravy, na zastávkách nebo na místech, kam si lidé chodí odpočinout. Jde například o dětská hřiště a pláže. Za porušení předpisu bude hrozit pokuta ve výši 500 zlotých (asi 3320 korun).

Navrhovatelé přísné podoby protikuřáckého zákona připomínali, že v 38milionovém Polsku kouří pravidelně 15 až 20 cigaret denně na devět milionů lidí. Každý rok v Polsku zemře na následky kouření 70 tisíc lidí, z toho řada z nich v důsledku kouření pasivního.

Úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních platí například v Británii, Irsku, Norsku, Francii, Slovinsku, v Černé Hoře a v Makedonii.

V Česku se zatím nesmí kouřit ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a zastávkách. Kouření v restauracích je omezeno. Podle novely takzvaného protikuřáckého zákona, která začne platit od července, si budou moci restauratéři vybrat, zde bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké.

Podle statistických údajů kouří každý čtvrtý obyvatel Česka.

Autor: